Të çmendurit pas shpejtësisë do të pushtojnë sërish pistën, ja kalendari i Formula 1

0

Sezoni i Formula 1 do të fillojë në Austri muajin tjetër, ku tetë garat evropiane do të zhvillohen pas dyerve të mbyllura. Kampionati u ndalua për shkak të pandemisë COVID-19 , ku garat në në Francë, Monako, Australi dhe Hollandë u pezulluan.

Duket se sezoni do të rifillojë në 3 korrik me dy fundjava të njëpasnjëshme. Në 3 korrik do të zhvillohet pista e Austrisë dhe menjëhere pas kësaj, në 10 korrik, vjen çmimi i madh i Hungarisë. Në këtë mënyrë të gjithë të apasionuarit pas shpejtësisë do të kenë mundësinë të shijojnë sërish emocionet që pilotët e këtij sporti do të dhurojnë në pistë. Më poshtë është lista e 8 garave evropiane./Sport Ekspres/

  • July 3-5: Austrian Grand Prix
  • July 10-12: Steiermark Grand Prix
  • July 17-19: Hungarian Grand Prix
  • July 31-August 2: British Grand Prix
  • August 7-9: 70th Anniversary Grand Prix
  • August 14-16: Spanish Grand Prix
  • August 28-30: Belgian Grand Prix
  • September 4-6: Italian Grand Prix

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.