Statistikë impresionuese/ Zotërohet nga Juventusi dhe po shkëlqen në Austri, Xhakomo Vrioni është sulmuesi që ka ndikim të madh në Europë

0

Xhakomo Vrioni po shkëlqen në këtë aventurë të re të huazimit nga Juventusi te Tiroli. Në 10 ndeshje të luajtuara në kampionat, mes të cilave 8 herë ka qenë titullar, Vrioni e ka tundur rrjetën 7 herë. Për t’u nënvizuar është fakti se sulmuesi shqiptar ka qenë i dëmtuar në disa ndeshje dhe është rikthyer menjëherë me ritmin e lartë. Gjithashtu duhet thënë se Tiroli ende mes ekipeve të vendeve të fundit dhe ky është një tjetër penalizim për Vrionin.

Por sërish nuk e ka ndalur futbollistin e Shqipërisë që të arrijë në kuotë të tillë golash. Në një analizë të bërë nga “BeSoccerPro”, Xhakomo Vrioni është futbollisti i dytë nën 23-vjeç që ka më shumë ndikim në Europë. 85.7% e golave të tij kanë qenë vendim për të barazuar rezultatin ose për të dhënë avantazhin, ndërsa 14.3% nuk ka pasur funksion të rëndësishëm, por i kanë shërbyer statistikës.

Kështu Vrioni lë mbrapa në këtë statistikë edhe golashënuesin më të mirë aktualisht të Austrisë, Adeymi. Ky i fundit ka marrë vëmendjen e gjithë Europës dhe shihet si talent i madh, por në fakt me këtë skuadër që dihet për cilësitë e saj ka arritur të shënojë vetëm 45% të golave me funksion kryesor, për të barazuar ose dhënë avantazhin. Kjo analizë i është përkushtuar më tepër duke marrë për bazë kampionatin e Zvicrës, “Eredivisie”, të Austrisë, të Ukrainës dhe atë bjellorus. /Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.