“Shqipëria përfaqëson gjithë shqiptarët e ndarë”, Ismajli sqaron zgjedhen e kuqezinjve: Kombëtarja është privilegj

0

Ardian Ismajli po bën një rritje të madhe profesionale në karrierën e tij. Në pak kohë arriti të siguronte një vend titullari në Kombëtaren shqiptare, ndërsa këtë sezon po kthehet në një element kryesor të Spezia-s në Serie A. Futbollisti shqitpar ka dhënë një intervistë për “La Nazione” në Itali, ku rrëfehet për zgjedhjet e tij në karrierë si dhe për fëmijërinë e tij në periudhën e luftës në Kosovë.

Ofertat dhe Spezia

“Unë kam qenë duke luajtur për shumë sezone në Hajduk Split në ligën kroate dhe pas një viti veçanërisht pozitiv tërhoqa vëmendjen e disa klubeve në ligat kryesore evropiane. Kam marrë disa oferta, por projekti që Spezia ka për të ardhmen dhe kushtet që më janë paraqitur më bindën më shumë se perspektivat e tjera. Dhe me mendje prapa përsëris se kam zgjedhur më të mirën për rritjen time”.

Pasioni për futbollin

“Lojtari im i referencës ka qenë gjithmonë Sergio Ramos i Real Madridit. Ëndrra ime si fëmijë ishte të luaja në pesë ligat më të mira në Evropë, veçanërisht në Serie A të cilën unë ndiqja në TV dhe gazeta me shumë interes. Të jesh në gjendje ta bëja atë me La Spezia ishte me të vërtetë një ëndërr dhe pas disa muajsh ambientim mund të them se jam vërtet e lumtur. Në kohën time të lirë më pëlqen shumë të lexoj, por edhe të shikoj filma dhe dokumentarë në televizion”.

Kombëtarja

“Të luash për ekipin kombëtar shqiptar është një ëndërr e madhe sepse ky ekip kombëtar përfaqëson të gjithë shqiptarët që u ndanë pas luftës në 6 vende të ish-Jugosllavisë dhe ata që padyshim jetojnë në pjesë të tjera të botës, ndërsa ekipi kombëtar i Kosovës përfaqëson vetëm Kosovën Të luash për Kombëtaren shqiptare është një privilegj, por unë ende e ndjek Kosovën me shumë dashuri, ku kam lindur dhe jam rritur në futboll”.

Fëmijëria në periudhën e luftës

“Gjatë luftës në Kosovë isha i vogël, por ende mbaj mend praninë e ushtrisë, policisë dhe paraushtarakëve në Kosovë. Ishin vite të tmerrshme dhe unë jetova me muaj me frikën se mund të ndodhte diçka e keqe me familjen time. Kjo dhunë dhe frika ka kontribuar që të më bëj më të fortë në karakter dhe të kem një personalitet para kohe, me pak fjalë, duke u rritur më shpejt. Ne kemi përjetuar skena të tmerrshme në lëkurën tonë që nuk dua që askush të provojë “.

Shqiptarët në Serie A

“Në ekipin kombëtar ne jemi një grup i mirë, shumë afër dhe ne po luajmë shumë në Itali. Lëvizja shqiptare e futbollit në dhjetë vitet e fundit është rritur me të vërtetë shumë dhe ne kemi shumë lojtarë të mirë. Ata me të cilët unë janë lidhur më shumë, sepse luajnë në skuadrat italiane, janë Berisha nga Spal, Hysaj nga Napoli, Kumbulla nga Roma dhe Gjimsiti nga Atalanta”, ka rrëfyer Ardian Ismajli./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.