Shaktar ndjek shembullin e Realit, 10 milionë euro për talentin me 0 ndeshje

0

Në verën e 2017-ës shumë njerëzve nuk po u besonin veshëve kur dëgjuan se Real Madrid kishte blerë për 40 milionë euro 16-vjeçarin Vinisjus Zhunior nga klubi i Flamengos. Fakti më i habitshëm i kësaj transferte ishte se asokohe adoleshenti Vinisjus ende nuk kishte luajtur një ndeshje si profesionist.

Tanimë, më shumë se një vit e gjysmë pas transferimit të bujshëm, Vinisjus është kthyer një titullar te Real Madrid dhe ka marrë ftesën e parë nga kombëtarja braziliane. Ndërsa është ende vetëm 18 vjeç, në të njëjtën moshë Markus Rashford debutoi për Mançester Junajtid.

Duket se shembulli i Vinisjus ka bërë që klubet e tjera në Europë të marrin përsipër një risk të ngjashëm. Shaktar Donetsk është skuadra që imituar strategjinë e “Los Blancos”, duke zyrtarizuar ditën e sotme marrëveshjen për blerjen e talentit të Gremios Matues Tete.

Fantazisti 19-vjeçar, njësoj si Vinisjus nuk ka luajtur asnjëherë me ekipin e parë, por vetëm futboll moshash, gjithsesi kjo nuk e ka frikësuar aspak skuadrën ukrainase e cila shpenzuar 10 milionë euro për kartonin e talentit premtues.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.