Salihi madhështor, gol spektakolar në shtesë që mban gjallë shpresat

Hamdi Salihi, makineri goli që nuk tradhton kurrë, mjafton të zbresë në fushë. Sulmuesi shkodran ka bërë sërish heroin për Viner Nojshtatin, sepse sot shënoi golin vendimtar në fitoren 1-0 ndaj Floridsdorfer AC.

Një ndeshje e lehtë në letër, por shumë e ndërlikuar në realitet, sepse derbi i vogël vjenez nuk pati gola deri në fund, edhe pse Nojshtati dominoi në lojë e raste.

Floridsdorfer AC lufton për mbijetesë dhe një pikë i mjaftonte, por në minutën e 96-të, kur dukej se kishte marrë fund, Salihi gjeti golin që bëri të shpërthente në festë skuadra e tij. Gjuajtje perfekte nga goditja e dënimit, topi në trekëndësh.

Një fitore jetike, sepse Nojshtati mbetet i katërt, tashmë vetëm 4 pikë larg vendit të dytë dhe 3 pikë nga vendi i tretë, që është objektivi minimal (dy vendet e para shkojnë në Bundesligë, i treti në play-off).

Kalendari duket i favorshëm për Salihin me shokë, por duhet të fitojnë 4 ndeshjet e mbetura dhe të shpresojnë që Riedi oseHartbergu të lëshojnë pikë, ashtu si Hartbergu, që u mund sot nga Liferingu.

Sa për sulmuesin shqiptar, ishte goli i 20-të në kampionat, një më pak se Çabi i Riedit, që kryeson listën e golashënuesve në divizionin e dytë austriak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online