Refuzoi të luante me fanellën me ngjyrat e ylberit, klubi francez gjobit lojtarin dhe paratë ia dhuron LGBT-së

Nantes mori vendimin për të zhvilluar ndeshjen kundër Toulouse me fanella në ngjyrën e ylberit, në mbështetje të komunitetit LGBT. Klubi hasi në kundërshim nga disa lojtarë, ndër të cilët edhe Mostafa Mohamed. Ky i fundit nuk u paraqit në ndeshje dhe tashmë ka marrë ndëshkimin nga klubi. Nantes ka dënuar me gjobë lojtarin në fjalë dhe lekët e përfituara nga kjo gjobë do të shkojnë për fondacionin “SOS Homophobie”. Lajmi bëhet i ditur nga vetë klubi francez në faqen zyrtare në web.

“FC Nantes para së gjithash dëshiron të kujtojë angazhimin e tij për luftën kundër homofobisë. Marsin e kaluar, Liga Profesionale e Futbollit dhe Yoann Lemaire, nga shoqata Foot Ansamble, ishin të pranishëm në La Jonelière për të sensibilizuar Komitetin Menaxhues të FC Nantes, të gjithë punonjësit e klubit, si dhe trajnerët e Qendrës së Trajnimit.

Për më tepër, çdo sezon, FC Nantes merr pjesë aktive në Ditët e luftës të ngritura nga Liga Profesionale e Futbollit, veçanërisht ajo kundër homofobisë. Këtë vit, dhe për të tretin sezon radhazi, të gjitha fanellat e lojtarëve janë grumbulluar me numrin e tyre në ngjyrat e ylberit.

Sulmuesi i FC Nantes, Mostafa Mohamed refuzoi të marrë pjesë në ndeshjen kundër Toulouse FC për arsye personale, në një kohë kur FC Nantes po lufton për të qëndruar në Ligue 1 Uber Eats. Prandaj, drejtuesit e FC Nantes vendosën ta sanksionojnë atë financiarisht.

FC Nantes dhe Fondacioni i saj donin t’i dhuronin këto para për shoqatën SOS HOMOPHOBIE e cila lufton çdo ditë kundër homofobisë dhe e cila do të jetë në gjendje t’i përdorë ato në mënyrë të mirë për të luftuar këtë plagë.

FC Nantes i vjen keq për këtë episod dhe dëshiron t’ju kujtojë se do të vazhdojë të luftojë kundër të gjitha formave të diskriminimit, siç ka bërë gjithmonë.

FC Nantes gjithashtu dënon ashpër kërcënimet e bëra ndaj Mostafa Mohamed dhe familjes së tij, si para ashtu edhe pas ndeshjes”, ka njoftuar klubi Nantes./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online