Prenga analizon Dinamon: Latifi mund të jetë çelsi

0

Besnik Prenga është një ndër shqiptarët që e njeh më mirë futbollin kroat, duke qenë se punon prej vitesh aty si trajner, ndaj zor se mund të gjendet person me më shumë njohuri për Dinamon e Zagrebit, në prag të sfidës kundër Skënderbeut.

Babai i Herdi Prengës, mbrojtësit të talentuar që luan prej vitsh në Kroaci, analizon për Supersportin përballjen e sotme, duke e pranuar se Dinamo është më lart.

Janë dy ekipet më të mira në vendet përkatëse, edhe pse humbën të dyja titullin sezonin e fundit. Shanset janë 60-40 në përqindje për Dinamon, që me ardhjen e trajnerit të ri Cvitanoviç ka ndryshuar shumë. Ekipi ka marrë frymë, lojtarët po e ndjekin, shoh entuziazëm pas dy fitoreve kundër rivalëve direkt në kampionat, Hajdukut dhe Rijekës. Është moment perfekt për Dinamon, ndërsa Skënderbeu ka luajtur vetëm ndeshjet në kupat e Europës dhe nuk ka luajtur ende në kampionat, çka i jep epërsi Dinamos”.

A është dobësuar Dinamo nga largimet e zakonshme? “Lojtarët kryesorë janë ende aty, nga portieri e deri te sulmuesit kryesorë Sudani e Fernandes, edhe pse Sudani do të mungojë sot. Megjithatë, Dinamo është klub shumë i madh që të ketë probleme të tilla, për zëvendësimin e talenteve që shet”.

Prenga evidenton Latifin si armën e Skënderbeut: “Shpresoj që Latifi të bëjë diferencën, ai mund të jetë pika më e fortë, pasi Dinamo në krahun e djathtë të mbrojtjes është disi më i dobët dhe si mbrojtësi i djathtë, ashtu edhe sulmuesi i djathtë, nuk koordinohen mirë dhe shpresoj që Latifi t’i vërë në vështirësi të mëdha dhe të shënohet një gol, që do të shtonte ndjeshëm shpresat për kualifikim”.

Natyrisht, Prenga është tifoz shqiptar sot: “Natyrisht, gjaku është gjak, zemra është zemër dhe sot jam tifoz i Skënderbeut. Dëshiroj që Skënderbeu të kualifikohet, por nuk do të jem i zhgënjyer edhe nëse kalon Dinamo”.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online