“Nuk është e lehtë për një ekip si i yni“, ndihmësi i Rejës rrëfehet në Itali: Kumbulla ka personalitet, Atalanta në finale të Championsit

0

Rregullat e vendosura nga shtetet për shkak të pandemisë Covid-19 kanë bërë që stafi i Kombëtares shqiptare të mos jetë në Tiranë për të kryer punën e tyre. Diçka e tillë nuk është aspak pozitive për Serxho Porrinin, që në një intervistë për “Tuttomercatoweb“ tregon se tashmë së bashku me Rejën duhej të ishin në Shqipëri për të përgatitur ndeshjet e shtatorit në Ligën e Kombeve.

Ndihmësi i trajnerit italian gjithashtu ka dhënë edhe mendimin e tij për Kumbullën, të cilin e kanë mbajtur nën vëzhgim, ndërsa vlerëson përqendrimin e tij në fushë si cilësinë më të mirë. Vëmendje në intervistë ka marrë edhe ish-skuadra e tij, Atalanta. Porrini e sheh ekipin e Gjimshitit favorit për finalen e Champions-it, pavarësisht se përballë ka një klub të mbushur me yje si PSG.

Kombëtarja

“Ne kemi pasur plane që stafi të takohet me Federatën dhe të mendojmë se si t’i japim rritje lëvizjes, por fatkeqësisht nuk na lejohet akoma të udhëtojmë, sepse disa vende nuk i plotësojnë parametrat. Nëse do të shkonim tani në Shqipëri , do të detyroheshim të karantinoheshim. Jemi në korrik, ndeshjet zyrtare do të jenë në fillim të shtatorit dhe nuk është absolutisht e lehtë për një ekip kombëtar si i yni, i cili ka nevojë për skautizëm dhe për të zbuluar ata lojtarë të aftë për të forcuar ose dhënë diçka. Përveç kësaj, ne trajnerët shpesh nuk na pëlqejnë gjëra të thjeshta, do të sigurohemi të bëjmë gjithçka në maksimum”.

Kumbulla

“Ne filluam ta shikojmë atë nga ndeshjet e para të Kupës së Italisë, kur Juric tashmë kishte vendosur ta përdorte. Përveç fizikut dhe aftësive teknike, shënohet personaliteti i tij i shkëlqyeshëm, që nga fillimi dukej se ai kishte luajtur shumë ndeshje në Serie A. Vëmendja për një djalë të moshës së tij nuk është një gjë e lehtë, kjo është tipari i tij më i mirë ”.

Atalanta

“Ata janë të mirë dhe kjo do të thotë gjithashtu se ata kanë një ekip për t’u duartrokitur. Nuk është rastësi, dhe në Ligën e Kampionëve them se Atalanta me të vërtetë mund të jetë ndër favoritët e mëdhenj për në finale. Unë them që PSG ka një ekip” figurativ “që është shkrirë gjithmonë në Evropë në vështirësitë e para. Individët janë mirë, por fiton skuadra. Mendoj se me të vërtetë nuk mund të ndodhte më mirë. Nëse mendojmë që nëse ata kalojnë ata gjejnë një mes Atletico Madrid dhe Leipzig, kjo është arsyeja pse unë mendoj se ata janë ndër më të preferuarat për të arritur në finale”, ka deklaraur Sexho Porrini./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.