Ndihmon dy fëmijë me sëmundje të rrallë, Firminjo edhe njeri i madh!

0

Sulmuesi i Liverpulit, Roberto Firminjo, ka shënuar një gol të mrekullueshëm. Jo në fushën e blertë, por në fushën e jetës. Braziliani ka ndihmuar një familje braziliane, fëmijët e të cilëve po luftojnë me jetën. Vëllezërit, njëri 6-vjeç dhe tjetri vetëm 1-vjeç, vuajnë nga një sëmundje e rrallë e quajtur atrofia muskulore spinale (AMS), një sëmundje e rrallë gjenetike, shpesh fatale, që komprometon forcën muskulore dhe lëvizjet.

Kurimi i saj është i shtrenjtë dhe prindërit e dëshpëruar kishin nisur një fushatë në rrjetet sociale, për të grumbulluar 1 milionë euro, shumë e nevojshme për kurimin e vogëlushëve të tyre. Fushatës u janë bashkuar shumë brazilianë: njerëz të thjeshtë e të famshëm. I fundit që i është bashkuar nismës, është sulmuesi brazilian, i cili ka dhuruar 67 mijë euro për kurimin e vëllezërve. Larisa Pereira, gruaja e Firminjos, ka shkruar një mesazh duke konfirmuar ndihmën e tyre. “Do të dhurojmë pjesën që mungon për nisjen e terapive (diçka më shumë se 67.000 euro).”

Nuk ka munguar as reagimi i nënës së fëmijëve të vegjël, e cila komenton në një video falënderimi. Të gjithë familjarët shihen me bluzën e Firminjos veshur, në shenjë falënderimi për gjestin e tij.

“Nuk më kanë pushuar lotët, pasi kishim kohë që e prisnim këtë moment. Ju falënderoj të gjithëve për ndihmën. Kemi marrë donacione nga 5, 10, 20 reales dhe jo vetëm. Kemi ndjerë lutjet, dhembshurinë, dashurinë dhe solidaritetin e të gjithëve. Kjo është një FITORE e jona. Na kanë ndihmuar baballarë, nënat, miqtë, gjyshërit. Kemi marrë donacione nga e gjithë bota”, shkruajnë prindërit në falenderimin kundrejt të gjithëve që kanë kontribuar për të shpëtuar jetët e dy engjëjve të vegjël.

Esse momento passou pela minha cabeça varias vezes, mas o sonho era tão distante que hoje ao gravar esse video pra vocês passa um filme na cabeça. O diagnóstico do João e nossa luta com ele a 6 anos. O diagnóstico do Miguel e o desespero tomou conta de nossa casa. Dividimos nossa luta com vocês, nossa vida, a dor diária dos nossos filhos e hoje viemos aqui dividir o momento tão esperado. CONSEGUIMOS!!! SIM NÓS CONSEGUIMOS E VOCÊ QUE ESTÁ LENDO ESSE TEXTO HOJE FAZ PARTE DISSO! Vocês nos ajudaram, cada um como pôde, tivemos doação de centavos, R$ 5,00 , R$ 10,00, R$ 20,00 de todos os valores, tivemos oração, tivemos compaixão, amor, solidariedade. Essa vitória é NOSSA ??. Aqui tem ajuda de pai, mãe, filho, amigo, vô, vó, aqui tem doação de um mundo inteiro!!! Na sexta-feira recebemos uma ligação que nos deixou sem ar, a Larissa @larissa_peereira esposa do jogador @roberto_firmino entrou em contato e deixou meu coração em paz “Mãe nós estamos doando o valor que falta 286 mil reais” na hora eu chorei muito porque esperamos por esse momento a muito tempo. Nós temos alguns eventos com datas programadas que vão acontecer, todo o dinheiro que conseguir a mais iremos utilizar totalmente no tratamento deles com fisioterapia, equipamentos para a fisioterapia e tudo que precisarem. A transparência sempre fez parte da nossa campanha por isso iremos dividir com vocês todos os momentos, chegada do remédio, primeira aplicação, fisioterapia, eventos que vão acontecer, compra de equipamentos para montar o quarto da fisio, TUDO! Quero agradecer a TODOS vocês, nunca terei palavras para descrever o que estou sentindo. Amanhã Miguel faz 1 ano e graças a vocês o presente chegou! Vocês SALVARAM a vida dos meus filhos! Aprendemos que UNIÃO FAZ A FORÇA SIM!!! ?A AME não nos venceu ??. ????????? ????????? ????????? Faremos um ao vivo hoje as 23h para falar mais sobre tudo e agradecer a todos. #juntossomosmaisfortes #amejoaoemiguel

A post shared by AME João & Miguel (@amejoaoemiguel) on

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.