Lojtari me “sindromën e Suarezit“ kafshon kundërshtarin, klubi francez del me njoftim zyrtar

0

Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur në Francë. Në përfundim të ndeshjes mes Sosho dhe Valonsie të luajtur mbrëmjen e djeshme, Osejnu Tiun ka kafshuar portierin kundërshtar në faqe. Lojtari i Sosho duekt se nuk i ka shpëtuar dot “sindromës së Suarezit”, ndërsa më pas do të justifikohej me faktin se Zherom Prua e kishte fyer mbi baza rracore. Megjithatë kjo është mohuar nga klubi i Valonsie që ka reaguar ditën e sotme, duke i dalë në mbrojtje gardianit të saj.

“VAFC është tronditur nga gjesti i një lojtari të Sochaux, fajtor për kafshimin e Jérôme Prior në fund të ndeshjes të luajtur këtë të Shtunë në stadiumin Hainaut. Imazhet janë të tmerrshme dhe flasin vetë; ky gjest i papranueshëm duhet të ndalohet nga futbolli, duke dëmtuar shumë imazhin e tij. Klubi dhe lojtari janë edhe më të tronditur nga përpjekja për të shfajësuar lojtarin e Sochaux, duke pretenduar ofendime të shqiptuara nga Jérôme Prior. Fyerjet që nuk janë thënë kurrë. ”

Klubi i jep të gjithë mbështetjen e tij portierit të tij, viktimë e një gjesti të neveritshëm, i akuzuar më pas gabimisht për vërejtje raciste. Një ankesë penale për shpifje, si dhe për sulm dhe bateri do të paraqitet nga klubi si dhe nga Jérôme Prior nga e hëna në mëngjes. Një veprim para Komisionit Disiplinor të LFP do të sillet gjithashtu”, shkruan klubi i Valonsie./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.