“Leçe nuk e meriton Serinë B“/ Nga goli në debutim te prezantimi zyrtar, Dermaku: Tregova se mund të luaj në Serie A

0

Një debutim fantastik ishte ai i Kastriot Dërmakut me fanellën e skuadrës së Leçes, teksa në ndeshjen e së mërkurës tundi edhe rrjetën pasi shkeli për herë të parë fushën. Një nisje me këmbë të mbarë për mbrojtësin shqiptar, që pas golit bën edhe prezantimin zyrtar përpara mediave. Shtatlarti i Kombëtares kuqezi ka mbajtur një konferencë për shtyp ku ka shuar kureshtjet e gazetarëve të pranishëm, duke u përgjigjur pyetjeve të tyre.

Ndeshja me Kremonesen

“E vetmja gjë që mungoi ishte fitorja për të mbyllur debutimin me një lulëzim, unë jam i lumtur për golin edhe pse sigurisht nuk është detyra ime të shënoj. Nga ana tjetër nuk kam shënuar shumë në karrierën time. Jam shumë i lumtur, performanca më ndihmoi që të përshtatem më mirë me këtë ekip, duke shënuar në debutim ishte e mrekullueshme ”.

Modeli

“Bruno Alvesh ishte një shembull për mua vitin e kaluar, ndarja prej një viti e dhomës së zhveshjes me një kampion evropian ishte shumë e rëndësishme për mua. Ai është një pikë e shkëlqyeshme referimi për mua. Përveç që ishte një lojtar i shkëlqyeshëm, ai gjithashtu më mësoi shumë jashtë fushës nga pikëpamja profesionale ”.

Zgjedhja e Leçes

“Zgjedhja ishte mjaft e lehtë, nuk isha pjesë e projektit Parma dhe fillova të shikoj përreth. Sapo mësova për Leçen nuk e mendova shumë, për mua ky është absolutisht një klub që nuk meriton të jetë aty ku është tani. Ekziston një projekt i rëndësishëm dhe jam i lumtur që jam pjesë e tij. Për mua ishte e rëndësishme të flisja me drejtorin Korvino, ai është një person që ka një përvojë të caktuar, të qenit i kërkuar për mua do të thoshte shumë në këtë skuadër. Unë jam shumë i kënaqur me zgjedhjen e bërë”.

Ndeshja me Kosenzën

“Ka akoma disa bashkëlojtarë me të cilët kam fituar playoff-in në C. Kam kujtime të mrekullueshme, ishin dy vjet që më ndihmuan të rritesha shumë. Sigurisht që do të jetë një ndeshje e vështirë sepse nuk është kurrë e lehtë të fitosh jashtë në Serie B dhe veçanërisht në Kosenza, një vend që kujdeset shumë dhe këtë vit ka filluar mirë kampionatin. Sigurisht që do të jetë emocionuese të kthehem”.

Karriera

“Në karrierën time nuk jam penduar shumë, mendoj se për çdo situatë duhet të ketë kohën e duhur. Për shembull 5/6 vjet më parë arrita në Empoli në Serie A, por nuk isha i gatshëm për atë kategori. Unë u rifillova nga C dhe fillova ngjitjen time drejt Serisë A, duke treguar se ishte një kategori në të cilën mund të luaja. Jam shumë i lumtur me rrugën që kam bërë deri më tani. Në nivelin e sektorit të rinisë kam luajtur në Modena dhe më pas në Sassuolo. Duhej të kuptoja disa mekanizma për të përmirësuar jetën time profesionale brenda dhe jashtë fushe ”, ka deklaruar Kastriot Dërmaku./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.