Kupa e Shqipërisë në Futsall / Diamant – Tirana do të jetë finalja e madhe e turneut

0

Kupa e Shqipërisë në Futsall ka mbërritur në stacionin e fundit me përcaktimin e finales së këtij sezoni, që ka shënuar një ndryshim të rëndësishëm krahasuar me vitet e kaluar me rritjen e skuadrave pjesëmarrëse.

Mbrëmjen e të enjtes janë luajtur ndeshjet gjysmëfinale të kupës në futsall me të dyja sfidat që u zhvilluan në sallën e kompleksit Goga në Durrës.

Dueli i parë ka qenë ai mes Diamant Futsal dhe Forcave të Armatosura, një ndeshje mjaft e fortë që ka përfunduar me rezultatin e ngushtë 6-4 në favor të Diamantit, që ka siguruar kalimin në finalen e madhe.

Edhe dueli tjetër gjysmëfinal, ai mes Vllaznisë dhe Tiranës, ka qenë mjaft emocionues, duke dhuruar edhe më shumë gola dhe spektakël. Rezultati përfundimtar është fiksuar në shifrat 11-8 në favor të Tiranës, që do të përballet kështu me Diamantin në finalen e Kupës së Shqipërisë.

Finalja do të luhet ditën e diel, datë 29 janar në sallën e kompleksit Goga, duke nisur nga ora 20:30.

Njësoj si edhe Kampionati Kombëtar i Futsallit, edhe ndeshjet e Kupës së Shqipërisë po tërheqin interesin e tifozëve me popullaritetin e konsiderueshëm, që vjen në rritje falë edhe paraqitjeve të bukura në fushë nga të gjithë skuadrat pjesëmarrëse.

Me këtë ritëm pritet që sezonin e ardhshëm të ketë edhe më shumë skuadra pjesëmarrëse në kompeticionet që organizon FSHF në futsall.

Cerekfinale

Flamurtari – Vllaznia                    4-6

Diamant – Eagles Land                  8-7

Tirana – Olimpik 1 Maji                  3-0

Forcat e Armatosura – Olimpik Tirana    11-10

Gjysmëfinalet

Datë 26.01.2023

Diamant – FA           6-4

Vllaznia – Tirana        8-11

Finalja

Diamant – Tirana

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.