Humbje, por nëse në nëntor je ende në Europë…

Prisnim dhe shpresonim shumë, Skënderbeu na kishte dhënë arsye, realisht, prej kësaj vere. Humbëm, në Beograd, aty ku fitorja do shijonte si ngritja e Champions League. E megjithatë, ishte një humbje që nuk duhet të na dëshpërojë, edhe pse dukej si përballje Serbi-Shqipëri, ndaj ishim përfshirë të gjithë emocionalisht. Realiteti është se humbja duhej llogaritur dhe pritur qetësisht, fundja Skënderbeu nuk është ende Partizani i Beogradit. Këto vitet e fundit klubi korçar është rritur jashtëzakonisht, është bërë profesionist në kuptimin e vërtetë të fjalës, por eksperienca nuk blihet dhe emri i madh krijohet me shumë durim e punë, ashtu si mentaliteti. Partizani i Beogradit është më përpara, në shumë drejtime, nuk është turp të të mundë. Ishte superior edhe në tribuna, sepse realisht tifozët serbë ishin të frikshëm, 90 minuta pa u ndalur. Ne nuk jemi ashtu, për fat të keq. Tifozët shqiptarë kanë mbetur pas, Skënderbeu ka ikur shumë më përpara.

Dje nuk pati fat, bëri edhe gabime, por është pjesë e procesit të rritjes, e të bërit klub europian dhe skuadër e madhe. Në fakt, e tillë është, aq sa duket shumë larg klubeve të tjerë shqiptare, por ky është faji i rivalëve në Superiore, që bëjnë një hap para e dy pas. Realisht, nëse një klub shqiptar shkon deri në nëntor duke luajtur në Europë, meriton duartrokitje, aq më shumë kur luan futboll, edhe kur humbet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online