Fitoi dhe humbi gjithçka në jetë/ Rrëfimi emocional i Tyson: “Të jetosh kërkon guxim, unë po pres vdekjen”

0

Dikur ishte epoka e tij. Ringu njihte vetëm një emër, Mike Tyson. Vetëm 20 vjeç dhe Mike bëhet kampioni i ri i boksit për peshat e rënda. Ai ishte gjithashtu i pari i peshave të rënda që mbajti rripat WBA, WBC dhe IBF dhe më vonë u bë kampioni linear. Ç’mund të thuash më tepër për një sportist si Tyson i cili mahniste publikun sa herë që në duar vishte dorezat e luftimit. Në pak kohë paraja, fama dhe vëmendja ishte e orientuar drejt tij.

Por gjithçka ndryshoi brenda një kohe 5 vjeçare. Në vitin 1990 Tyson mposhtet nga James Buster Douglas me një knock-out që nuk u përjetua mirë nga Mike në atë kohë. Në shkurt 1992 boksieri amerikan u dënua për përdhunim dhe u burgos për dy vite. Në 1995 Tyson do të rimarrte titullin e botës, por nuk ishte kurrë i njëjtë si më parë. Në një intervistë për Sportsman, Tyson ka ndarë një rrëfim emocional për jetën e tij dhe gjithçka që ka përjetuar gjatë karrierës së tij.

“Nga përvoja ime, nga ajo që besoj, sa më shumë të di për mosekzitencën, aq më i gatshëm jam të vdes. Po, e pres me padurim, nuk kam frikë prej saj. Për mua të jetosh mund të jetë më e ndërlikuar sesa të vdesësh, sepse të jetuarit kërkon shumë guxim. Pa kurajon nuk mund të përballosh të jetuarin. Të jetosh është një udhëtim; të jetosh është një luftë. Njerëzit kanë gjithçka dhe ata ende nuk mund ta bëjnë këtë, ata luftojnë. Ne e konsiderojmë veten shumë seriozisht; ne mendojmë se jemi dikush.

Ne nuk jemi asgjë! Ne vijmë nga m*t; ne mendojmë se jemi të veçantë por fama është një m*t. Zbuloni se nuk jeni special. Ju jeni i aftë të shkoni në burg, jeni i aftë të vdisni, jeni të aftë të keqtrajtoheni. Unë me të vërtetë nuk pres që gjëra të këqija të më ndodhin më mua, por kur ato më ndodhin mua, unë e kuptoj atë dhe unë jam në gjendje t’i trajtoj ato. Unë kam trajtuar gjëra të këqija më parë, kjo ka qenë jeta ime. Unë nuk udhëtoj për gjëra të këqija, e di se ndodh. Kur të ndodhin gjëra të këqija, unë ende do të përpiqem të bëj diçka. Nuk do dekurajohem”- ka mbyllur rrëfimin e tij legjenda e boksit./Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.