FILLON SUPERIORJA! Ja sesi do të rreshtohen ekipet me “fytyrë të re”, Laçi me blerje të goditura dhe Teuta si “puzzle” i plotësuar

0

Futbolli fillon këtë fundjavë. Shumë ekipe kanë ndryshuar nga sezoni i  kaluar, duke ndryshuar organikën e tyre. Ndërkohë më poshtë mund të gjeni një analizë të thjeshtë që është përgatitur nga ana e Olitjon Kërnaja për “Sport Ekspres”, mbi mënyrën sesi pritet që të zbresin në fushën e lojës skuadrat e Superiores. Në mbrëmjen e sotme do të gjeni rreshtimin e 5 ekipeve, ndërsa në mbrëmjen e nesërme do të plotësohet edhe formacioni i plotë për të gjitha skuadrat në elitën e futbollit shqiptar.

Tirana me objektivin e vështirë për të mbrojtur titullin kampion. Nga sezoni i kaluar, Tirana ka shumë ndryshime. U larguan lojtarë të formacionit bazë si kapiteni Muça, mbrojtësi krahut te djathtë  Doka dhe pika e referimit në sulm Ngo. Por u larguan dhe lojtarë që gjatë gjithë sezonit të kaluar ishin të gatshëm të jepnin kontributin e vet nga stoli si Karabeci, Hasani etj. U afruan portieri Bekaj, dy mbrojtësit nga Maqedonia si Najdovski dhe Toshevski dhe 4 lojtarë nga Afrika si Sasraku,Danso. Pa harruar edhe prodhimet e akademisë.

Tirana pritet të luaj me sistemin e njëjtë si sezonin e kaluar. 1-4-2-3-1 : Bekaj  në portë Ismajlgeci-Vangjeli-Najdovski-Toshevski – Në mbrojtje. Batha -Celhaka- Në regji para mbrojtësve. Cobina-Torasa dhe Cale (Danso) prapa sulmuesit të vetëm të deklaruar Muçi- në balotazh me afrimin Sasraku.

Objektivi: Kampion

Realizimi duket shumë i vështirë. Tirana duket e zbuluar në mbrojtje dhe mesfushë pasi nuk ka alternativa përveç prodhimeve të akademisë. Pjesa ofensive mbetet për t’u parë. Muçi duket se e ka të vështirë që të bëjë “9”, kurse Danso dhe Sasrak duhet të shihen mbi nivelin e tyre.

Kukësi- Si çdo fillim sezoni, tjetër ekip luan në Kupat e Europës, tjetër ekip fillon kampionatin pasardhës. U larguan: Abazaj ,Rrocaj, Musolli, Obanor, Musta, Gavazaj , Maliki, Telushi..

Ndoshta Kukësi është ndër të pakta ekipe që shtyrja i ka bërë mirë, që lojtarët e afruar të përshtateshin me njëri-tjetrin.

Afrimet: Lojtar me peshë si Taipi, Ibrahimi, Demiri, Hetemaj por dhe te rinjtë të talentuar si Çelaj ,Bytyçi, Gashi etj.

Kukësi  1-4-3-3 ose 1-4-1-4-1 Xhika / Elezaj ne Portë Demiri-Hetemaj (Bytyçi)-Horiç-Lulaj në mbrojtje.

Ymeraj ne balotazh me Çelaj përpara mbrojtjes.

Limaj-Taipi në regji te mesfushës.

Ibrahimi-Eze-Gashi në sulm.

Objektivi: Titull kampion

Realizimi: Pritet te shikohet sa ka mundur trajneri Gega të shkrijë idetë e tij me grupin.

Ekipi është i plotë, me shumë alternativa!

Partizani :  Për shkak të bllokimit të merkatos hyrëse, Partizani ofroj në ekip vetëm lojtarët që kishte në forme huazimi si Asani apo Hyseni. Ndryshimet në stafin teknik, afrimit i trajnerit Daja, ndryshoi filozofinë e lojës se ekipit. Largim me peshë ajo e kapiten Trashit, ndërsa Telushi doli jashtë planit për vetë mënyren sesi luan trajneri Daja.

Partizani pritet te rreshtohet me modulin. 1-4-3-3 ose me 1-4-2-3-1.

Hoxha- në portë Hakaj-Belica-Bitri-Idrizaj në mbrojtje.

Broja -Mala-Corderio në mesfushë.(në varësi të rreshtimit, nëse luan me një ekran, atë rol do ta bëjë Broja, nëse luan me dy gjysëm ekran atëherë do të jenë Broja -Mala)

Bardhi -Broën (Solomon)-Asani : Do përbëjnë sulmin e Partizanit këtë sezon.

Objektivi -Kupat e europes.

Realizmi: Duke parë numrin e vogël te lojtarëve në përbërje,(sidomos në mbrojte, ka vetëm 4 lojtar në përberje, të tjerët, te rinjtë nga stoli, duhet te adaptohen, sepse luajnë role të tjera) dhe kalendari i ngjeshur,  nuk do ketë mundësi rotacioni, lodhja do të ndikojë! Por me Dajën në stol, pritet një Partizan i bukur, për t’u parë!

Laçi- Me objektiva madhore, pas një dekadë në top 4, disa herë finalist kupe, madje edhe duke e fituar, këtë vit nga afrimet e bëra duket se do të synojë titullin kampion. Nga sezoni i kaluar nuk është larguar asnjë lojtar titullar.

Afrimet: Sherri, Musta-Obanor- Lukas Ramos, Mazrekaj-Malotaj

Merkato më e mirë nga ekipet e Superligës këtë sezon

Laçi pritet te rreshtohet

1-4-2-3-1

Sherri- Në portë

Musta (Turkaj)-Obanor-Ingjatovic(Selmani)-Marku në mbrojtje.

Deliu-Lucas- Ramos në mesfushë

Xhixha ( Mazrekaj)-Lushkja-Teco mbrapa sulmuesit më të mirë të sezonit të kaluar Nëabueze.

Objektivi-Titulli Kampion

Realizimi- Këtu do të duket nëse Cungu është trajner fitues për titullin kampion, ekipi ka lojtarët ndër më cilësorët në Superligë!

Teuta- Surpriza e bukur e sezonit të kaluar. Oreksi vjen duke ngrënë thotë populli, pas Kupës dhe Superkupës në sezonin e kaluar, këtë sezon objektivi duhet  te jetë titulli kampion.

Largime: Kallaku i vetmi largim, por me shumë peshë. Afrimet: Bregu-Krasniqi-Karabeci-Daja lojtarë qe e njohin mirë kampionatin shqiptar dhe titullin kampion.

Teuta do të rreshtohet

1-4-1-4-1

Frashëri në portë

Kouros -Arapi-Hoxha-Todorovski- Japin garanci në mbrojtje.

Aleksi para tyre në mesfushë.

Bregu (L.Vila)-Daja-Avdyli-E Vila në ndihmë të sulmuesit

Hebaj /Krasniqi që do dyluftojnë për një vënd në formacion.

Objektivi: Titulli kampion.

Realizimi: Këtë sezon duket se do te jetë viti i Teutës.

Trajneri Martini duke parë që sezonin e kaluar kishte mbrojtjen më të mirë, atëherë kërkesat e tij ishin të përforcohet në pjesën ofensive, duke marrë lojtarë si Bregu dhe Krasniqi, që premtojnë gola me peshë. “Puzzle” i plotësuar!

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.