Evitohet atentati terrorist në Parc des Princes

0

Terrorizmi gjithnjë e më shumë po mundohet të godasë sportin dhe në veçanti futbollin, që grumbullon me mijëra njerëz nëpër stadiume dhe është një shënjestër e lehtë. Sot mësohet se nj atentat terrorist u ndal jashtë Parc des Princes, pak orë para se PSG të zbriste në fushë për ndeshjen e fundjavës.

Mëngjesin e së shtunës një bombë artizanale u zbulua shumë pranë stadiumit nga një banor i zonës, i cili lajmëroi policinë. Gjithçka ishte montuar në mënyrë të tillë që të shpërthente me anë të një telefoni celular.

PSG fitoi 6-2 ndaj Bordosë 12 orë pas zbulimit të bombës dhe 50.000 tifozë ishin në stadium, ndaj është e qartë çfarë do të ndodhte nëse plani përfundonte me sukses.

Pesë persona janë arrestuar deri tani, përfshirë edhe një ekstremist islamik, i cili ishte nën vëzhgim prej kohësh.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.