E bujshme/ Përfshirja e politikës në zgjedhjet e Federatës së Futbollit, FIFA përjashton këtë shtet nga kompeticionet dhe i heq Botërorin

0

India nuk arriti dot që të zgjidhte kreun e ri të Federatës së Futbollit, kështu që FIFA e pezulloi vendin dhe i hoqi të drejtën për të pritur Kupën e Botës për femra nën 17 vjeç. Në shpjegimin e vendimit, lexojmë se e gjithë kjo është për shkak të “ndikimit të tepruar të palëve të treta” në punën e futbollit.

Duke shkruar për përfshirjen e palëve të treta, FIFA i referohet një vendimi të Gjykatës së Lartë në Indi, e cila shpërndau bordin e drejtorëve të AIFF-së në maj të këtij viti dhe caktoi një komision prej tre personash për të mbikëqyrur Federatën deri në vendosjen e një autoriteti të ri. Kreu i mëparshëm, Praful Patel, e ka mbaruar drejtimin e këtij institucioni pas 12 vitesh dhe nuk mund të kandidojë përsëri.

Një e re nuk mund të zgjidhej për shkak të vështirësive administrative. “Kjo është një shkelje serioze e Statutit të FIFA-s. Pezullimi do të hiqet kur të hiqet urdhri për krijimin e Bordit të Drejtorëve dhe administrata e FIFA të rifitojë kontrollin e plotë mbi çështjet e përditshme të FIFA-s,” tha FIFA në një njoftim. /Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.