E bujshme/ Nuk ka përballje me Francën, Gjermaninë dhe Anglinë, Shqipëria mund të shkojë në Europian nëkrahë të gjigantëve të Europës

Shqipëria po përjeton një nga momentet më të bukura në histori. Kuqezinjtë janë vetëm një pikë lart përsëritjes së suksesit të vitit 2016, kur për herë të parë u kualifikuan në Kampionatin Europian. Silvinjo po e prin ekipin tonë kombëtar drejt Gjermanisë, por tashmë pozitat ndryshojnë nga 7 vite me parë.

Nëse në 2016-n shkonim si debutues, tashmë kemi mundësinë të shkojmë si kokë grupi. Shqipëria ka shansin që për herë të parë të dalë e para në grup, çka mund t’i sigurojë edhe një vend në vazon e parë në shortin që do të hidhet në 2 dhjetor në Hamburg. Gjermania do të jetë automatikisht në këtë vazo, ndërsa së bashku me të do të jenë nedhe 5 Kombëtaret e tjera që renditen të parat në klasifikimin e përgjithshëm pas përfundimit të fazës kualifikuese.

Aktualisht Shqipëria gjendet në vendin e 5-të në këtë renditje të përgjithshme, me pikë të barabarta me Anglinë dhe 2 më pak se Skocia. Kështu ndaj Moldavisë dhe Ishujve Faroe luhet për 6 pikët, të cilat mund ta dërgojnë Kombëtaren përkrahë gjigantëve të Europës dhe të sigurojë një short më të favorshëm për grupet e Kampionatit Europian 2024. Por për të arritur në këtë pikë, kuqezinjtë duhet të mbyllin grupin në vendin e parë dhe të kalojnë një prej Kombëtareve që gjendet sipër tyre në renditjen e përgjithshme të këtyre kualifikueseve./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online