Djali i Amorosos në hapat e babait, talenti brazilian “zbarkon” në Itali

0

Marsio Amoroso mbahet mend me shumë nostalgji nga tifozët e Udinezes. Sulmuesi brazilian ishte golashënuesi i sezonit 98/99 të Serie A me 22 golat e tij. Në fund të sezonit të mahnitshëm, Amoroso u shit te Parma për një shumë rekord prej 64 miliard liretash.

Thuajse 20 vite mbas largimit të brazilianit, fanella e skuadrës friulane do të vishet nga një Amoroso tjetër. Bëhet fjalë për djalin 15-vjeçar të Marsios, Mateon. Në ndryshim nga babai, djaloshi i talentuar është një mesfushor me tipare sulmuese.

Mateo mbërriti ditën e djeshme nga SHBA ku jeton prej disa vitesh së bashku me familjen. 15-vjeçari pritet të firmosë një kontratë profesioniste sapo të mbushë 16 vjeç dhe për momentin do të stërvitet me skuadrën e 16-vjeçarëve të Udinezes. Pesha e mbiemrit nuk do të jetë aspak e vogël, por me siguri ky risk është menduar nga ai dhe i ati.

View this post on Instagram

“O Mundo da voltas, e milhões de voltas” Quando eu era criança, tinha um sonho de me tornar jogador de futebol e jogar no Campeonato Italiano, por ser o mais difícil do mundo.. Realizei meu sonho usando o manto Bianconero do meu querido clube @udinesecalcio, clube que tem como seu maior ídolo dois Camisas10, @zico_oficial e @totodinatalereal.. Hoje vejo meu filho @mattamoroso seguindo meus passos e tendo a oportunidade de jogar pelo clube que cresci no futebol europeu, me tornando artilheiro do Campeonato na temporada 98/99.. O semblante desse menino, que tem o mesmo sonho que o meu, é de sucesso!! Isso que te desejo filho, muito sucesso, humildade, caráter e profissionalismo.. Que você seja muito feliz vestindo essa camisa!! #AleUdin #Mandi #FuarceUdin #Totalmentedipendente ??? #MattAmoroso #UdineseCalcio16.. #Boraformarfisicamente #Boraformartaticamente

A post shared by Amoroso® (@amoroso) on

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.