Shtutgarti në panik, zbritja nga Bundesliga duket gjithnjë e më pranë, sepse vajtja play-off kundër Union Berlinit përfundoi 2-2.

Në një stadium të tejmbushur, me më shumë se 58.000 tifozë, 4000 prej të cilëve nga Berlini, Shtutgarti kishte në kështu e vet traditën, sepse qr kur është futur playoff-i kanë triumfuar gjithnjë ekipet e Bundesligës 1.

Një rregullore e padrejtë, që favorizon ekipet e elitës, por Union Berlini shkoi në Shtutgarti pa frikë dhe luajti një ndeshje të madhe.

Në minutën e 42-të Gentner shënoi për Shtutgartin, por u përgjigj një minutë më vonë Abdullahi.

Në pjesën e dytë u fut veterani Mario Gomez dhe shënoi që në minutën e 52-të, por në minutën e 68-të Marvin Fridrih barazoi sërish për miqtë, që kontrolluan mirë deri në fund.

Kthimi pas pak ditësh në Berlin do të jetë i zjarrtë, Unioni e ka seriozisht dhe tani që dogji Hamburgun, nuk ka më frikë asnjë rival. Këtë sezon Union ka humbur vetëm një herë në shtëpi, Shtutgarti nuk luan dot për barazim.