90 vjet anëtare e FIFA-s! Presidenti Infantino uron FSHF-në: Jemi krenarë për bashkëpunimin!

0

Sot është një përvjetor jubilar dhe historik për futbollin shqiptar. Saktësisht, 90 vite më parë në Kongresin e 21-të të FIFA-s, që u zhvillua në datat 13-14 maj 1932 në Stokholm të Suedisë, Federata Shqiptare e Futbollit u pranua si anëtare e FIFA-s.

Një ngjarje e rëndësishme që është vetëm fillimi i një historie të gjatë progresi dhe zhvillimi të futbollit shqiptar. Në këtë datë historike Presidenti i FFA-s, Gianni Infantino ka dërguar një video-mesazh urimi për Federatën Shqiptare të Futbollit, ku vlerëson bashkëpunimin dhe arritjet që ka bërë futbolli shqiptar në këto 90 vjet si anëtare e qeverisë së futbollit botëror, qoftë në futbollin e meshkujve dhe atë të femrave.

Gjithashtu, Infantino vlerëson edhe solidaritetin e treguar nga Shqipëria që hapi dyert për komunitetin afgan të futbollit në një moment të vështirë nëpërmjet një gjesti dashamirësie të jashtëzakonshme.

Më poshtë, edhe mesazhi i plotë i Presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino me rastin e 90-vjetorit të anëtarësimit të FSHF në FIFA:I dashur President Duka!Të dashur miq dhe kolegë në Federatën Shqiptare të Futbollit.

Urime! Urime në përvjetorin e 90-të të anëtarësimit në FIFA! Qëkur është bërë anëtare e FIFA-s në vitin 1932 Federata juaj ka ndërtuar një histori të veçantë dhe të dalluar bashkëpunimi, zhvillimit të futbollit, progresit dhe suksesi në të gjitha nivelet për meshkuj, femra dhe futbollin e të rinjve.

Sa i takon futbollit të meshkujve, nuk mund ta harrojmë kualifikimin e parë historik dhe paraqitjen në finalet e UEFA Euro 2016 në Francë, që i solli aq shumë gëzim dhe krenari popullit shqiptar dhe që është rezultati i përmirësimit të vazhdueshëm përgjatë viteve të fundit.

Sa i takon futbollit të femrave, progresi dhe angazhimi i vazhdueshëm për zhvillimin e futbollit të femrave në të gjithë vendin gjatë viteve të fundit ka qenë shumë inkurajues dhe premton një të ardhme të shkëlqyer.

Të gjithë ju e dini mirë rëndësinë që ka puna serioze, pasioni e përkushtimi, duke i dhënë çdo talenti shansin në të gjitha nivelet më të larta. Dhe sukseset e fundit janë një provë e qartë e kësaj.
Jashtë fushës, vendi juaj ka qenë gjithashtu një shembull i solidaritetit në kohët më sfiduese. Në 2021-shin, vitin e kaluar, ju hapët dyert për anëtarët e komunitetit afgan të futbollit të femrave, në një kohë kur qëndrimi në vendin e tyre të lindjes u bë shumë i rrezikshëm, dhe unë falënderoj vendin tuaj për këtë gjest dashamirësie të jashtëzakonshëm.

Jam krenar të punoj me ju, teksa vazhdoni të na siguroni se fuqia e futbollit përdoret për të ndikuar pozitivisht shoqërinë në Shqipëri dhe në të gjithë botën.

Pra, urime edhe një herë tjetër për gjithçka që ju po bëni për futbollin dhe për arritjen e këtij 90-vjetori historik si anëtar të FIFA-s. Ne kemi besim te Shqipëria dhe ju do të keni gjithmonë besimin e FIFA-s. Ju uroj ta festoni sa më bukur, fat të mbarë për finalen e madhe të Tiranës dhe uroj të shihemi bashkë së shpejti. Mirupafshim!

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online