VIDEO/ “Tulipanët” çelin edhe në shkretëtirë, Hollanda shokon në fund kampionët e Afrikës

Grupi A ka njohur fituesit e ndeshjeve të xhiros së parë të kësaj Kupe Bote. Hollanda i bashkohet Ekuadorit me tre pikë të grumbulluara, teksa e ka nisur këtë Kampionat Botëror me një fitore. “Tulipanët“ kanë çelur edhe në shkretëtirë. Kampionët e Afrikës kanë bërë një paraqitje dinjitoze, por rezistenca e tyre ka zgjatur vetëm 85 minuta.

Ishte Gakpo ai që me kokë e dërgoi topin në rrjetë dhe kaloi në avantazh Hollandën. Goli kapi të papërgatitur Senegalin, që nuk mundi të reagonte, pavarësisht 8 minutave shtesë të akorduar nga gjyqtare. Madje, kur priteshin sekondat e fundit të takimit, Klasen shënon përsëri për Hollandën, që largohet kështu me një fitore 2-0 nga stadiumi./Halit Delibashi-Sport Ekspres/