VIDEO/ Historia mbresëlënëse e Christian Eriksen, kthehet te Danimarka pasi tronditi botën dhe i shënoi Holandës

Kombëtarja daneze e futbollit është mposhtur dje në një ndeshje miqësore në Johan Cruijff Arena të Amsterdamit nga Holanda me rezultat 4:2. Këto dy Kombëtare zhvilluan një ndeshje spektakolare. Holanda festoi në fund, por historia e mbrëmjes është mahnitësi Christian Eriksen, i cili pas një ata.ku kard.iak, u rikthye në fushë me fanellën e kombëtares dhe shënoi gol menjëherë pas hyrjes në fushë.

Holandezët u futën më mirë në ndeshje dhe me golin e Bergëijn në minutën e 16-të kaluan në epërsi 1-0. Megjithatë, gëzimi i tifozëve vendas zgjati vetëm katër minuta kur Ëestergaard shënoi për 1:1. Në fund të pjesës së parë, Holanda shënoi edhe dy gola të tjerë. Ake shënoi në minutën e 29-të për 2:1, dhe më pas në minutën e 38-të Depay përdori një penallti dhe shkoi në dhomat e zhveshjes me rezultatin 3:1 në favor të Holandës. Christian Eriksen hyri në të 46. Mesfushori mori një ovacion të madh nga tribuna dhe vetëm dy minuta më vonë mesfushori i madh shënon një gol. /Elio Hajdari-Sport Ekspres/