VIDEO/ Anglia lë “Olimpikon“ me festival golash, “tre luanët” shpërthejnë në goleadë dhe vendosin rekord me Ukrainën

LIVE, Ukrainë-Angli 0-4 Kane 4′, 50′, Maguire 46′, Henderson 63′

Anglia ka lënë stadiumin “Olimpiko” me një festival golash mbrëmjen e sotme. “Tre luanët” kanë mposhtur me shifrat 4-0 Ukrainën, duke shpërthyer kështu në goleadë. Kjo ndeshje ka gjetur si protagonist Harry Kane, i cili i mbyll gojën kritikave me një dopietë. Goli i parë për Anglinë do të vinte pikërisht nga Kane që në minutën e 4-t, ndërsa vetëm një minuë pas fillimit të pjesës së dytë Maguire tund përsëri rrjetën.

Pa kaluar shumë kohë nga festa e golit të dytë, ishte Kane ai që do të realizonte golin e dytë personal dhe të tretin për skuadrën. Ndërkohë në listën e golashënuesëve shkruan emrin e tij edhe Henderson, që gjen golin e parë me Kombëtaren. Me këtë fitore Anglia bind dhe siguron një biletë për në gjysmëfinale, por nga ana tjetër vendosin një rekord sa i përket Kampionateve Europiane. Ekipi i Southgate bëhet i pari që në 5 ndeshje në një kompeticion të tillë nuk thyhet në mbrojte dhe mban rrjetën të paprekur./Halit Delibashi-Sport Ekspres/