VIDEO/ 10 gola në 12 ndeshje! Prandaj ekipi finlandez nuk e la te Shqipëria, Ademi shënon tjetër perlë

Nga Klaudio Ndreca

Të thuash vetëm që po kalon një formë të mirë është vërtet pak për ndeshjet që po zhvillon Albion Ademi në Finlandë, ku po aktivizohet me ekipin e Mariehamn. Gjatë ditës së sotme ka zhvilluar të vetmin gol në skuadrën që luan, teksa pjesa e parë është mbyllur në humbje 4-1 ndaj HJK.

Gjatë minutës së 11 të takimit është akorduar një faull në favor të Mariehamn dhe Ademi nuk mund të gabonte, duke gjetur me saktësi cepin e rrjetës. Kjo ishte hera e 10 që sulmuesi 21-vjeçar festonte golin personal, ndërsa jemi vetëm në ndeshjen e 12 të kampionatit në Finlandë.

Pra flitet për statistika mbreslënëse nga Albion Ademi, ku deri përpara nisjes së këtij sezonit si rekord personal kishte më së shumti 4 gola të shënuara përgjatë një kampionati. Emri i këtij sulmuesi ishte në listën e Alban Bushit për Shqipërinë U-21, por “Sport Ekspres” mësoi se klubi finlandez nuk i dha leje për shkakun e Koronavirusit. Një justifikim që mund të përdoret këto kohë nga ana e skuadrave që duan të mbajnë “peng” futbollistët e tyre për kampionat dhe duke mos i lejuar në Kombëtare. /Sport Ekspres/