Strakosha superstar, edhe Juventusi interesohet

0

Veç skuadrave italiane edhe shumë ekipe angleze duan shërbimet e shqiptarit

Tani po që mund të flasim për ekipe të mëdha! Thomas Strakosha kërkohet nga gjysma e Serisë A, me Milanin e Juven, që duan me çdo kusht shërbimet e shqiptarit. Dhe jo vetëm këto dy ekipe. Sajti italian, calciomercato.it ka analizuar skuadrat që mund të interesohen për Strakoshën. Në krye të kolonës është Milani. Skuadra kuqezi është njëra prej atyre ekipeve, që kanë hedhur sytë nga talenti shqiptar i portës. Kuqezinjtë, tashmë janë të ndërgjegjshëm se Donaruma mund të largohet dhe nuk duan të gjenden të papërgatitur. Kështu që Strakosha shihet si pasuesi ideal i portierit italian.
Po ku ka talente është edhe Zonja e Vjetër. Në fakt, bardhezinjtë e kanë një portier zëvendësues të Bufonit. Ai është Vojçek Shezni. Polaku paraqitet shumë mirë, këto kohë, duke zëvendësuar Xhixhi Bufonin e dëmtuar dhe është një garanci, ndonëse juventinët pëlqejnë shumë Strakoshën. Thomasi është etiketuar nga agjenti i Bufonit si më i miri në Serinë A. Talenti shqiptar i 1995-ës mund të jetë fare mirë në krah të polakut, me më të mirin që mund të luajë në fushë, ndonëse do ta nisë si portier i dytë.
Ekipi i tretë që kërkon Strakoshën është Napoli, që në të vërtetë është një prej klubeve më aktive. Napoletanët nuk e kanë rinovuar ende kontratën me Reinën që skadon në fund të këtij sezoni, e kanë drejtuar vëmendjen e tyre pikërisht nga Strakosha që duket se ka ngjallur interesin edhe të ndonjë klubi nga La Liga e Premier League. Pavarësisht vullnetit të presidentit Lotito për ta mbajtur në skuadër, në adresën e Lacios po vijnë shumë oferta nga klube të mëdha dhe Lacio mund të vendosë ta shesë shqiptarin e portës. Kujtojmë që Thomas Strakosha është një nga lojtarët më të mirë në Europë për momentin. Dhe sipas Eurosport ai konsiderohet si portieri më i mirë në qarkullim në këtë periudhë në Europë. Eurosport, duke iu referuar paraqitjes së lojtarëve të ndeshjes me Fiorentinën dy ditë më parë, e ka vlerësuar Strakoshën e Shqipërisë, por si pjesë e Lacios me notën 6.5, një notë mjaft e mirë. Duke komentuar formën e Strakoshës, Eurosport evidenton faktin se portieri kuqezi është nga më të mirët në qarkullim. Strakosha ishte përcaktues me pritjet e tij në ndeshjen çerekfinale të Coppa Italia kundër Fiorentinës, një ndeshje e fituar ngushtë nga Lacio me shifrat 1-0. Ishte një ndeshje ku gardiani shqiptar tregoi dhje një herë se nuk është i rastësishëm si titullar në portën e Lacios. Talenti shqiptar po luan sezonin e tij të dytë si titullar tek skuadrës së parë. Këtë vit Strakosha ka luajtur 24 ndeshje në të gjitha kompeticionet me 28 gola të pësuar, ndërkohë që në 7 sfida ai ka mundur ta mbajë të paprekur portën e tij. Lacio e ka blinduar 22 vjeçarin, i cili në 21 tetor firmosi kontratën e re me klubin roman që skadon në vitin 2022.

Thomas në Instagram: Jemi të mrekullueshëm
Lacio eliminoi Fiorentinën dhe kaloi në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë, por nga ana tjetër futbollisti shqiptar Thomas Strakosha ka reaguar në Instagram. Një fitore e kërkuar dhe e arritur, mbrojtur me çdo mjet. Ju lumtë djem! Të falënderojmë tifozët tanë që gjithmonë janë aty me ne”.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.