“Shpresoj që Tirana të tregohet profesioniste deri në fund”, Arapi bën thirrje pas presidentit të Teutës: Duam vendin e 4 në Superiore

Teuta ka arritur që të fitojë pa shumë probleme ndaj Egnatias në shifrat 3-1. Një triumf ky i durrsakëve që i afron më tepër me Europën, duke marrë parasysh ngjeshjen e renditjes dhe njëkohësisht hapat fals që po bëjnë të gjitha skuadrat e tjera. Beqja do të shënonte me kokë në minutën e 9 ndërsa Daci dyfishoi shifrat në të 13. Peposhi arriti të trefishonte në të 60, ndërsa në fund Egnatia shënoi golin e nderit.

Nga ana tjetër Skënderbeu ishte pranë fitores së madhe me Dinamon falë golit të Elvi Berishës në minutën e 82. Kryeqytetasit ishin të rënë matematikisht në Kategorinë e Parë, por në minutën e 100 u akordua një penallti me VAR për Dinamon. Lilaj u tregua gjakftohtë duke shënuar, për të barazuar rezultatin në 1-1. Me këtë rezultat, Dinamo dhe Skënderbeu mbajnë të njëjtën kuotë pikësh dhe 9 pikë larg Egnatias, kur kanë mbetur 3 ndeshje nga fundi. Por korçarët janë të rënë zyrtarisht nga Superiorja për shkakun e bilancit të keq me Egnatian, ndërsa Dinamo ka ende një fije shprese. Më poshtë gjeni intervistat e trajnerëve për “Supersport”:

Renato Arapi: “Vinim pas disa ndeshjeve të mirë, më ngroh fakti që kemi vazhdimësi në lojë dhe rezultate. Nuk ishim për mbijetesë, do i bëjmë hyzmetin tre ndeshjeve të mbetura. Pse të mos pretendojmë edhe për vendin e katërt. E nisëm ndeshjen shumë mirë. Ekipi ka treguar vetëbesim dhe vazhdimësi, në lojë dhe rezultatet. Kemi gjetur stabilitet edhe për mënyrën e lojës. Po shohim edhe për lart, kështu u motivuam. Diferenca është gjashtë 6 pikë, çdo gjë është e hapur. Pjesa më e madhe e lojtarëve besoj se do të qëndrojë edhe sezonin tjetër. Na vjen keq për golin e pësuar, kemi pësuar shumë gola këtë sezon. Unë u fokusova te pjesa mbrapa kur erdha te Teuta. Një gjë e tillë kërkon kohë, por jemi munduar të përmirësojmë edhe sulmin, kemi luajtur me dy sulmues. Ka akoma vend për të përmirësuar, sidomos sa i përket përqendrimit deri në fund të ndeshjes. Vllaznia-Kukësi? E mira do ishte një barazim, por mbetemi në lojë edhe nëse fiton ndonjëra. Kanë ndeshje me Tiranën, shpresoj që Tirana të tregohet profesioniste deri në fund. Pengu? Ndeshja me Tiranën. Edhe me Vllazninë luajtëm mirë, por nuk krijuam shumë raste për gol. Kishim mundësi të fitonim, sidomos në minutat e fundit. Por, futbolli është i tillë, i njeh gjithë rezultatet”.