Messi parakalon Bayern-in, ja 5 klubet që kanë më shumë “Topa të Artë” 

0

Trofeu i “Topit të Artë” i ka  fillesat që nga viti 1956, atëherë kur Staney Matthews i Blackpool, hyri në histori si fitesi i parë i këtij vlerësimi. Vitet pasuan dhe futbolli rriti cilësitë dhe konkurencën mes klubeve. Gjë që i dha më tepër emocion lojës më popullore në botë.

Për të mbërritur tek vitet e sotme. Për këtë vit, ligjin e bën Messi. Argjentinasi çoi në shtepi edhe topin e gjashtë të artë duke  u bërë lojtari me më shumë topa të artë. Koleksioni i tij ështe më i madhh se i Bayern. Gjermanët renditen të fundit në top 5 për skuadray që kanë më tepër topa të artë. Veëm 5 topa për Bayern Munchen.

Më pas vijnë Juventus e Milan me nga 8 topa të artë, ndonëse kuq e zinjtë kanë qenë më prezentë në Champions League. E për të mbërritur tek kryesuesit. Reali 11 dhe Barca 11. Një konkurencë e ngjeshur mes ekipev që kanë prodhuar lojtarë të artë./Sport Ekspres/

Lista e plotë:

1-BARCELONA /  11

Leo Messi: 5 (2009,2010,2011,2012,2015)

Johan Cruyff: 2 (1973,1974)

Luis Suárez: 1 (1960)

Rivaldo: 1 (1999)

Hristo Stoichkov: 1 (1994)

Ronaldinho: 1 (2005)

2-REAL MADRID / 11

Cristiano Ronaldo: 4 (2013,2014,2016,2017)

Alfredo Di Stefano: 2 (1957,1959)

Luka Modric: 1 (2018)

Fabio Cannavaro: 1 (2006)

Ronaldo: 1 (2002)

Figo: 1 (2000)

Raymond Kopa: 1 (1958)

3-MILAN / 8

Marco Van Basten: 3 (1988,1989,1992)

Kaká: 1 (2007)

Andriy Shevchenko: 1 (2004)

George Ëeah: 1 (1995)

Ruud Gullit: 1 (19879)

Gianni Rivera: 1 (1969)

4- JUVENTUS / 8

Michel Platini: 3 (1983,1984,1985)

Roberto Baggio: 1 (1993)

Zinedine Zidane: 1 (1998)

Pavel Nevded: 1 (2003)

Paolo Rossi: 1 (1982)

Omar Sivori: 1 (1961)

5-BAYERN MUNICH / 5

Franz Beckenbauer: 2 (1972,1976)

Karl-Heinz Rummenigge: 2 (1980,1981)

Gerd Müller: 1 (1970)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.