Legjendë! Federer fiton Australian Open dhe vendos rekord të ri

0

Askush si Roxher Federer! Ne moshën 36-vjeçare, tenisti zviceran fiton Australian Open, duke mundur Marin Çiliç 6-2, 6-7, 6-3, 3-6, 6-1!

Një legjendë, sepse është trofeu i 20-të në Grand Slam, si asnjë mashkull në historinë e tenisit.

Triumfi i gjashtë në tokën e kangurëve, si Novak Xhokoviç dhe Roj Emerson.

Shkoi në 5 sete, por Federer ishte gjithmonë superior dhe nuk u kuptua si Çiliç qëndroi aq gjatë në garë, duke e çuar sfidën në 5 sete.

Kroati shkon i treti në renditjen botërore, arritje e madhe për të, ndërsa Federer i afrohet Nadalit kryesues, me spanjollin që duhet të kapë finalen në turneun e Akapulkos, për të mos e lëshuar kreun.

Federer clips an ace out wide for 15-0. He’s so close now. He moves to 30-0, Cilic sending a forehand wide. Cilic misses another forehand. Here come three championship points. We’re on the verge of seeing history made. Federer misses a first serve. He sends the second to the Cilic backhand, though, and the Croatian can’t do anything with his return. Cilic challenges, but the ball was in. It’s all over! Federer embraces Cilic, accepts the acclaim of the crowd and then sits down for another good old weep. He’s won his sixth Australian Open title and his 20th grand slam title! He’s 36 years old.

 

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.