Guardiola e Murinjo në një mendje: Kalendari festiv, i tmerrshëm

0

Për Guardiola dhe Zhoze Murinjo nuk janë miq, kjo dihet dhe të dy nuk humbasin rastin re thumbojë njëri-tjetrin kur u jepet rasti. Rivaliteti është mbartur nga Spanja në Angli dhe është një sfidë pa fund për dominim në Mançester e Premier Ligë.

Megjithatë, këtë javë të dy kanë rënë dakord në një pikë: për festa po luhet shumë, tepër.

Ne Angli luhet nga Krishtlindjet deri sot e nesër thuajse pa asnjë ditë pushim dhe të gjitha skuadrat luajnë 4 ndeshje ne 10 ditë. Murinjo është treguar i ashpër, duke deklaruar se një kalendar i tillë është i pamundur dhe kjo ka bërë që të dëmtohen dhe Lukaku e Ibrahimoviç, ndërkohë që edhe Guardiola bëri të njëjtën gjë sot, duke kërkuar ndryshime, pasi humbi për dëmtime serioze Gabriel Zhezus dhe De Brujnen në ndeshjen e fundit të kampionatit.

“Teknikisht dhe fizikisht ndeshjet në këtë periudhë janë të pamundura për t’u përballuar. Nuk mund të luhet çdo dy ditë apo tre”.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.