“E dashura mërzitet me mua, ndihem pak fëmijë”! Rrëfimi ndryshe i Kumbullës: Pazini më rriti si mbrojtës, Shqipërinë e zgjodha…

0

Nga Klaudio Ndreca

Marash Kumbulla është kryefjala sa i përket lojtarëve shqiptarë dhe po kërkohet nga shumë ekipe të njohura në Europë. Një intervistë tërësisht të veçantë ka bërë mbrojtësi kuqezi për “SportWeek” duke folur për hapat e parë të karrierës.

Si mbrojtës e ka përmirësuar edhe sulmuesi i njohur, Pazini, duke i dhënë këshilla të vlefshme sesi të ndalojë sulmuesit. Madje aq me vend dhe të duhura kanë qenë, sa Kumbulla arriti të ndalonte edhe Ronaldon në ndeshjen kundër Juventusit. Gjithashtu Kumbulla tregon edhe fiksimin e tij pas “PlayStation”, ku shpeshherë edhe e dashura Greta mërzitet për kohën e shumtë që kalon duke luajtur.

“Kjo pandemi më mësoi të mos e merrja gjithçka si të mirëqenë dhe të kënaqem me gjërat e vogla. Kam qenë në gjendje të kaloj më shumë kohë me familjen dhe gjithashtu mësova të bëja rizoto. Jam argëtuar, megjithëse më mungonte jeta e përditshme, e dashura Greta dhe stërvitja.

Ndihem ende pak si fëmijë, në kuptimin që më pëlqen të argëtohem. Jam shumë i fiksuar për “Play Station”, luaj edhe kur e dashura kërkon vëmendjen time dhe me të drejtë zemërohet.

Kur ??isha katër vjeç, babai im më regjistroi në shkollën e futbollit të Peschiera. Ai donte të më përcillte pasionin e tij tek unë dhe duhet thënë se shkoi mirë (qesh)! Edhe unë isha i lumtur që shkova në stërvitje dhe për të qenë i sinqertë jam akoma: stërvitja është gjithçka për mua. Verona? Unë mendoj se çdo futbollist i ri ëndërron të luajë për ekipin e qytetit të tij: Unë dëgjova për një audicion në Hellas dhe ata më morën. Me pagën time të parë si futbollist, e nxora familjen time për darkë.

Futbolli nuk më ka ndaluar të vazhdoj studimet e mia: tani jam në vitin e fundit të administrimit të financave dhe marketingut. Institucioni ku unë marr pjesë më ndihmon shumë dhe gjithmonë më ka dhënë mundësinë të studioj nga shtëpia, edhe para bllokimit. Më pëlqen të jem mbrojtës: Më pëlqejnë duelet, madje edhe ato ajrore dhe kontakti fizik. Dhe atëherë nuk ka asgjë më të kënaqshme sesa të shpëtoj ekipin si lojtari i fundit..

Në stërvitjen Pazzini më jep shumë këshilla se si të ndaloj sulmuesit: të jap një shembull, duke folur për kundër-lëvizjen, ai më mësoi që të mos jem shumë afër tyre për t’i parandaluar ata të përfundojnë dhe të ikin nga unë. Zgjodha të luaja me Kombëtaren e Shqipërisë sepse e gjithë familja ime dhe unë gjithashtu ndihemi shqiptar. A kanë djemtë shqiptarë një mentalitet tjetër? Është çështje stimuluese: në përgjithësi ato vijnë nga situata më të vështira sesa ato në të cilat rriten fëmijët italianë, dhe për të dalë prej saj ju duhet një uri dhe dëshirë e veçantë”, tha Kumbulla. /Sport Ekspres/

 

 

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.