Duka: Zgjedhjet? Fino ishte avantazhi im në fitore!

Armand Duka, presidenti i saporizgjedhur i FSHF-së, në mandatin e tij të pestë, ishte sonte i ftuar në emisionin e gazetarit Sokol Balla, në Vizion Plus, “Real Story”, teksa për 40 minuta ka rrëfyer gjithçka në lidhje me fitoren në Asamble, rivalin Fino, politizimin e zgjedhjeve, kandidatët, problematikat e futbollit shqiptar, zgjidhja e tyre, Ligën por edhe kombëtaren dhe ambiciet…

Mesazhi për rivalin tuaj që humbi, pra zoti Fino?

Besoj se dhe Bashkimi ka fituar diçka nga kjo garë, ka mësuar më shumë nga bota sportive, për hallet e futbollit, që mund ta ndihmojnë nga karrigia që të ngrihet.

Fino do ta çojë në gjykatë, këtu dhe Zvicër, CAS… Si përgjigjeni?

Do të preferoja që Bashkim Fino të mos sillte sëmundjet e politikës në futboll por të merrte të mirat e futbollit ti çonte atje. Solli gjyqet, gjykatat por duhet të pranonte rezultatin. Në sallë e bëri, përpara medieve ndryshoi mendje.

Pse kishte masa sigurie në Durrës? Të tepruara…

Prag Asambleja nuk ishte e qetë, e natyrshme, sportive. Klimë e acaruar dhe shumë faktorë që mund të ndikonin në garë. Detyroi të gjithë institucionet të ishin të kujdesshme. Duke nisur nga FSHF dhe institucionet ndërkombëtare, si zëvendës presidenti i UEFA-s, që kërkoi siguri për delegatët dhe të ftuarit. Kjo siguri u ofrua nga forcat e policisë.

Elementë kriminalë…

Ka pasur të fortë të përfshirë në këtë garë, që tentuan të ushtronin influencën e tyre për të kushtëzuar garën, por kjo bëri që qeveria të merrte masa të rëndësishme sigurie. U zhvillua normalisht Asambleja dhe jam i gëzuar.

A pati ndërhyrje nga qeveria në këtë garë, ku merrte pjesë një deputet i mazhorancës?

Gara përfundoi, rezultati doli, zgjedhjet mbaruan. Më pëlqen të flas se çfarë duhet të bëjmë për futbollin dhe jo të kthehemi mbas. Që ka pasur ndërhyrje apo angazhim nga aparati shtetëror, kjo është e vërtetë.

Pse u zgjodh Durrësi si seli e Asamblesë, pasi nëse do të ishte Fino kandidati kryesor dhe sfidanti ju, do të zhvillohej në Gjirokastër…

Unë preferoja edhe Tiranën, por duke qenë se delegatët vijnë nga rrethet dhe është disi më qetë në Durrës, mendova aty. Por, jo domosdoshmërish duhej aty. Nuk ndikon, sepse s’është fusha e futbollit

Fusha juaj, aty ku si biznes, politik, media dhe kudo, në Shijak, Jeruzalemi i familjes Duka, u votuat kundër. Si ka mundësi?

Nuk ka asnjë shijaks që më mbështet mua, ai qytet e ka traditë. Politika kalon mbi ndjenjat, dëshirat dhe vullnetin. Kryetari i Bashkisë ka qenë i detyrua publikisht. Ma ka shprehur që duhet ta mirëkuptoja. Unë me bizneset e mia dhe vëllain tim, kemi sponsorizuar te ekipi i volejbollit, në 3 vjet, duke e çuar në Europë. Kemi sponsorizuar ekipin e futbollit të Erzenit. Vetëm për kontributin në sport, unë jam sekretar nderi në Shijak. Ai që është e njeh shumë pak historinë

Humbja e Finos ishte politike dhe ka pasur koston e saj, në imazh dhe rezultat, në shifra. A ishte edhe fitorja juaj politike?

Nuk e kam parë dhe nuk kam asnjë ambicie politike. E pashë si garë sportive, alternativash për të drejtuar institucion që nuk mund ta mohoj që e dashuroj këtë lojë. U politizua, sepse Bashkimi përveç se ishte eksponent partie, mund të kishte hyrë ndryshe dhe i zhveshur. Edhe pse, kishte backround politik, nuk ja mohonte të drejtën. Por, fakti që nuk u zhvesh politikisht, i dha nuanca të tilla garës. Njerëzit nga jashtë e panë kështu. Nga dita e parë thashë që dua të jetë garë sportive, por realiteti ishte ndryshe.

Ju akuzuat kundërshtarin me të drejtë, sepse kishte mandatin e qeverisë, që ndikon dhe kontrollon edhe votat e këshilleve bashkiake. Por, si ka mundësi që edhe ju, ju dolën “pro” partitë kryesore të opozitës?

Politizimi i situatës bën që të pozicionohem në kundërshtar. Armiku i armikut tim është miku im. Disa nga kryetarët e Bashkisë demokratike apo socialiste, nëse s’do të ishte politizuar, nuk do të ishin në Asamble. Juridikisht, klubet nuk drejtohen nga Bashkitë në subjekte, por pesha dhe pushteti që kanë klubet, kryetarët e Bashkive kanë autoritet të urdhërojnë. Janë të mandatar. U rreshtuan edhe kryetarët e Bashkive demokratike… Nuk është e thënë që kryetarët ishin të organizuar për ne, thjesht ishte luftë mes tyre. U kthye në betejë politike. Por,fitoi futbolli dhe sporti. Nëse shohim numrat politikë të përfaqësuesve të partive në mazhorancës dhe opozitës, janë më pak se përfaqësuesit politikë.

Edhe media u nda. Ditën e votimit një media tha se ju hytë te klubi i Elbasanit për një transaksion privat me 120 mijë euro… A nuk është indice që keni blerë votën e tij?

Absolutisht jo. Disa media hodhën shumë baltë, që nuk do t’ia fal. Ky është avantazh për mua, të paktën nga ajo që bëri Fino. Pati kritika ndaj meje, por është e lehtë të ndodhë, sepse kam 16 vjet. Por, kur mediat e kritikuan ndërhyrjen e politikës, ishte avantazh që ma dha Fino dhe jo se e mora unë.

Çfarë do të thotë shoqatë rajonale e Asamblesë me të drejtë vote, ndërsa çdo rajon kishin klubet?

Jo i gjithë futbolli përfaqësohet nga futbolli profesionist. Shumica nga shoqatat rajonale, që menaxhojnë futbollin e të rinjve dhe fëmijëve. 70% të profesionistëve paraqiten nga këto shoqata: nga mosha 7 deri në 16-vjeç, që nuk marrin pjesë në kampionatet kombëtare. Sepse aty marrin pjesë vetëm ekipet kryesore. Shumica në kampionatet rajonale. Futbolli amator përfaqësohet nëpërmjet shoqatave, pra që kanë 70% të pjesës specifike. Ka pasur shumë diskutime për shoqatat, apo formën e organizimit të klubeve. E kam thënë që ky ishte proces i filluar dhe jo i lehtë. Nuk pretendoj se gjithçka është në nivel maksimal. Tani duhet që shoqatat të jenë të pavarura nga të gjitha çështjet administrave të FSHF apo të kontribuojnë.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online