Cana: Për dy vite bëhem drejtues, por jo në Shqipëri

0

Lorik Cana paralajmëron se do të angazhohet në botën e sportit shumë shpejt. Ish-kapiteni i Kombëtares kuqezi kujton suksesin e Europianit, por në të njëjtën kohë tregon dhe për futbollin në vendin tonë. Në një intervistë për “lalaziosiamonoi.it”, ish-mbrojtësi rrëfen sukseset që ka sjellë pjesëmarrja në Francë 2016, në vendin e tonë.

“Skuadra ka pasur një bum të madh për shkak të arritjeve në vitet e fundit dhe këtu fals për kualifikimin historik në Kampionatin Europian. Ishte një shfaqje e madhe, ku treguam se sa futbollistë të shkëlqyer ka vendi ynë, që sportin e parë ka futbollin”.

“Sigurisht ishte një krenari kombëtare, pasi nuk ishte vetëm një sukses sportiv, por akoma dhe më i gjerë. Ishte një publicitet për lojtarët, por dhe për Shqipërinë që zuri një vend në hartën e Botës. Edhe pse ka pasur një rritje në vitet e fundit, ende ka vend për përmirësim në ligat e ulëta”.

“Unë kam një fondacion në Kosovë të cilin e kam themeluar vetë dhe jam president. Punoj me fëmijët, po ashtu angazhohem dhe në televizionin, por brenda dy vitesh do të filloj një karrierë si drejtues në botën e futbollit profesional. Do të bëj të tjera gjëra veç fondacionit dhe botës televizive, por dua të provoj botën dhe si drejtuese. Ku? Jo në Shqipëri, por në Europë sigurisht”.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.