Botërori i Kryebashkiakëve, Erjon Veliaj në formacionin titullar

Prej një muaji, i gjithë globi është përfshirë nga ethet e Kampionatit Botëror të Futbollit që po zhvillohet në Rusi. Mes emocioneve të sfidave për një biletë në gjysmëfinale, revista e njohur britanike “Monocle”, e cila shpërndahet në të gjithë botën, ka bërë një pyetje të thjeshtë për lexuesit e saj: Cila do të ishte 11-shja më e mirë nëse sot do të zhvillohej kampionati botëror i Kryebashkiakëve?

Sigurisht, revista britanike është përgjigjur (duke marrë rolin e trajnerit) me hedhjen në fushë të 11-shes së Kryebashkiakëve më të mirë, mes të cilëve edhe kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Ai renditet në të njëjtën skuadër me emra kryebashkiakësh shumë të njohur në botë, si e Montrealit në Kanada, Seattle dhe Las Vegas në SHBA, apo kreut të Bashkisë së Seulit, Taipeit, Nju Orlins etj.

Monocle” sjell në vëmendje disa nga nismat e kryebashkiakut Veliaj, të cilat ia kanë ndryshuar fytyrën Tiranës në tre vitet e fundit, duke përmendur veçanërisht përpjekjen e tij për një qytet të njerëzve dhe jo të makinave, me shtimin e përdorimit të biçikletave në kryeqytet. Revista thekson se cilësia që bashkon të gjithë 11-shen e kryebashkiakëve është qasja e tyre dhe mënyra se si këta janë njerëz e marrin seriozisht punën.

Roli i Veliajt në skuadrën e 11 kryebashkiakëve më të mirë është sulmues krahu, ndërsa mban në “shpinë” fanellën me numrin 11.

Cilësia që e bashkon 11-shen e zgjedhur është mënyra e tyre e të menduarit, me një nuhatje të shkujdesur e të pazakontë. Ata janë njerëz që i kushtojnë shumë rëndësi punës, por jo vetes. Në vend që të fajësojnë të tjerët, humbjet i shohin si mundësi për të mësuar sit ë fitojnë herës tjetër. Kurse, në fitore tregohen bujarë. Kryebashkiakët më të mirë, ashtu si futbollistët më të mirë, është një kënaqësi e vërtetë t’i njohësh.

PORTIER
1. Phil Goff – Auckland
Duar të sigurta, që bëjnë të mundur atë që Gianluigi Buffon bëri për Italinë: jep siguri. Si të gjithë pritësit e mirë të goditjeve, Goff i ka dhënë përparësi të drejtave themelore: mjedisit, transportit dhe strehimit.

MBROJTËS
2. Libby Schaaf – Oakland
Kryebashkiaku Demokrat i qytetit Kalifornian që prej 2015-ës, Schaaf ka mbajtur një qëndrim kundër Donald Trump dhe u sulmua rëndë nga ky i fundit kur paralajmëroi komunitetin lokal për ndërhyrjet e mundshme të oficerëve të emigracionit.

MBROJTËS
3. Bart Somers – Mechelen
Somers është mësuar të ndalojë sulmet me përkushtimin për të integruar refugjatët. E ndonëse Belgjika ishte vendi kryesues që furnizonte legjionin e huaj të ISIS-it për banorë, asnjë prej tyre nuk ishte nga Mechelen. Ai është Franz Beckenbauer-i ynë.

MBROJTËS
4. Carolyn Goodman – Las Vegas
Një shembull i njeriut jo-partiak, Goodman nuk identifikohet as si Republikane dhe as Demokrate. Ajo ka bërë shumë për transportin public në një qytet të mbushur me makina dhe reagoi fuqishëm për sulmet e vitit të kaluar në Harvest Festival në Rrugën ‘91.

MESFURSHOR-MBROJTËS
5. Mitch Landrieu – New Orleans
Çdo rol në qeverisjen e Neë Orleans është dukshëm në mbrojtje: detyra e përjetshme e qytetit është të mbajë larg rrugëve të tij Liqenin Pontchartrain. Landrieu zë vend para tre mbrojtësve të tjerë, për shkak se si e menaxhoi situatën me fushatën për heqjen e monumenteve të Konfederatës.

MESFUSHOR
6. Ko Wen-Je – Taipei
Kryebashkiaku i Taipeit është një lojtar kyç, timonier i lirë, pa parti, i cili mund t’i konfuzojë shokët e tij po aq sa edhe kundërshtarin. Por, ia vlen bara qeranë.

MESFUSHOR
7. Park Won-soon – Seoul
Furnizues kreativ, por i ndjeshëm, në qendër të gjithçkaje – ai është Luka Modriç i ekipit tonë. Ka instinktet e nevojshme bashkëpunuese, i cili u votua nën sloganin “Qytetarët janë kryebashkiakë”.

MESFUSHOR
8. Valerie Plante – Montreal
Një prurje e re dhe energjike, pjesë e dukshme e së majtës, Plante është dikush që beson në lëvizjet e shpejta, ka premtuar të pajisë rrugët e Montrealit me 300 autobusë të rinj dhe të ndërtojë një linjë të re metroje.

SULMUES
9. Jenny Durkan – Seattle
Kur mori detyrën, Durkan tha se ajo dëshironte një Seattle “të fortë dhe të butë” – një besim jo i keq për një sulmues në pozicionin e Lionel Messit.

SULMUES
10. Ridwan Kamil – Bandung
Një sulmues i shkollës së vjetër, Kamil e di se ajo çka vlen është rezultati. Në 5 vite si kryebashkiak i Bandung, ish-arkitekti superstar ka organizuar një pastrim të shpejtë të rrugëve.

SULMUES
11. Erion Veliaj – Tirana
Përpjekjet e Veliajt për të ulur makinat në qytet dhe rritur përdorimin e biçikletave në rrugët e qytetit, e kanë bërë Tiranën më efiçente. E shkuara e tij si aktivist, i fal atij pasionin ikonoklasik të një ish redaktori reviste.

Në stolin e rezervave
Kryebashkiaku i Toyama-s, Misashi Mori ka marrë goxha vlerësime për ambiciet e tij për të sjellë sa më afër qytetarëve çdo shërbim të qytetit – ky planifikim ngjason me stilin e futbollit total të mjeshtrit hollandez Johan Cruyff.
Përpjekja e Lisa Helps për modernizim – pavarësisht zhurmës së tradicionalistëve – e bën kryebashkiaken e Victorias, në British Columbia, t’i ngjajë Arsene Wenger-it.

Formacioni:
Ekipi i formuar nga revista Monocle ka një qasje sulmuese: të bësh punë në nivel vendor kërkon shpesh vullnet dhe dëshirë për të rrezikuar, prandaj kemi zgjedhur një formacion krejtësisht atipik: 3-1-3-3.

Mbrojtja dhe sulmi:
Mbrojtja jonë mund të jetë e besueshme dhe pragmatike, por nënkupton se është edhe fronti i parë e sulmit. Mesfusha është metodike në qendër, por guxuese në krahë. Kurse, sulmuesit, janë kreativë, prodhues dhe të sigurt në gjetjen e shanseve për të fituar ndeshjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online