“Aty debutova në Champions League”, Lerda rrëfen eksperiencën e tij te Partizani: Më bëri të rritem

Franko Lerda u largua sezonin e shkuar nga drejtimi i Partizanit. Trajneri italian u shkarkua nga klubi në fund të vitit 2019, ndërsa shkak për këtë vendim u bë mungesa e rezultateve pozitive në muajt e parë të kampionatit. Megjithatë eksperienca në Shqipëri mbetet e rëndësishme për të. Në një intervistë të dhënë për “Lafedelta.it” Lerda shprehet ndër të tjera se aventura në Tiranë e ka ndihmuar më shumë se të tjerat për tu rritur dhe për të marrë një kulturë tjetër.

Bilanci i 15 viteve si trajner

“Një bilanc i përgjithshëm pozitiv dhe sigurisht shumë formues. Kam prirjen të kërkoj mësimdhënie nga çdo përvojë, qoftë pozitive apo negative. Si trajner kam njohur shumë vende dhe secili më ka dhënë diçka të rëndësishme, pavarësisht nga sukseset e fituara”.

Edhe ai i fundit, te Partizani Tirana, me të cilin fituat Super Kupën e Shqipërisë në vitin 2019?

“Absolutisht po, mbase edhe më shumë se të tjerët. Ishte një mundësi për rritje si nga pikëpamja njerëzore ashtu edhe nga ajo profesionale. Nga njëra anë, takova një qytet të rëndësishëm, me një kulturë dhe një mënyrë jetese të ndryshme nga e jona, e cila më bëri të rritem. Nga ana tjetër, jam marrë me realitete të ndryshme sportive dhe me qasje unike të futbollit, duke bërë gjithashtu debutimin tim në kualifikueset e Champions League”.

Si jetonte futbolli në Shqipëri?

“Me të njëjtin intensitet me të cilin jeton në Itali. Ndryshe nga ne, sidoqoftë, bota shqiptare ka tendencë të jetë edhe më konservatore, kështu që ndonjëherë është e vështirë të sjellësh lajme”, ka thënë Franko Lerda./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online