Arsyeja se përse “shkeli” mbi ceremoninë e lamtumirës te Juventusi, Bufoni kalon përfundimisht Maldinin

0

Xhanluixhi Bufon ka shkruajtur historinë në kampionatin italian, duke qenë lojtari me më shumë paraqitje në Seria A. 42 vjeçari arriti 648 paraqitje në ligën italiane dhe theu rekordin e Maldinit i cili e mbylli karrierën me 647 prezenca. Karriera legjendare e Bufon u përmbyll me një rekord të ri, pas shumë trofeve të fituara në Seria A dhe në Kupën e Italisë. Kjo ishte arsyeja kryesore se përse italiani nuk u pensionua nga futbolli, por pas largimit nga PSG u rikthye tek Juventusi, megjithëse kishte bërë ceremoninë e lamtumirës te bardhezinjtë.

Një rekor ky që mund të thellohet edhe më shumë nga portieri që është kthyer në një simbol të Juventusit. Kjo për faktin se mbeten ende 8 ndeshje deri në përfundim të kampionatit italian. E si për të mos mjaftuar vetëm kaq, Bufon ka në dispozicion edhe një tjetër sezon për të shtuar paraqitjet e tij në Serie A, teksa ka rinovuar për një vit me Juventusit./Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.