A do të përmbushet profetësia? Sa herë ka ndodhur Argjentina ka fituar Kupën e Botës, e veçanta me penalltinë e humbur të Mesit

0

Argjentina siguroi kualifikimin për në fazën me eliminim direkt pas fitores 2-0 kundër Polonisë. Rezulat që mund të ishte më i thellë nëse Mesi do të kishte tundur rrjetë nga pika e bardhë e 11 metrave. Por një detaj i veçantë e bën ta shohë me pozitivitet këtë gabim. Si të ishte një profetësi e shkruar, Argjentina ka ngritur trofeun e Kupës së Botës vetëm kur lojtarët kryesorë të saj kanë humbur penallti në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve.

Më 1978-n ishte Kempesi ai i cili gaboi nga 11 metrat në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve dhe në atë vit Kombëtarja e tij do të fitonte për herë të parë Kupën e Botës. E njëjta gjë ka ndodhur edhe në vitin 1986, kur Maradona humbi penalltinë në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve, por përsër Argjentina fiton Kupën e Botës. Mbrëmjen e djeshme Lionel Mesi bëri po të njëjtin gabim përballë Sheznit në ndeshjen e tretë të grupit. A do të përmbushet profetësia?/Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.