Hegjemoni e PSV-së, vjen titulli i tretë në 4 vite

0

PSV Eindhoveni ka siguruar titullin e tretë kampion në 4 vitet e fundit, pas triumfit të sotëm 3-0 ndaj Ajaksit në Philips Stadion.

Gaston Pereiro, Luuk de Jong dhe Stivën Berguijn vulosën fitoren e PSV-së, me Ajaksin që e mbylli ndeshjen me 9 lojtarë.

Periudhë e zezë për Ajaksin, që nuk fiton trofe prej 4 vitesh dhe tashmë mund të quhet në krizë, pasi si zakonisht luan me ekip me moshë shumë të re dhe i shet talentet sapo vijnë oferta të rëndësishme. Kjo politikë vlen shumë në aspektin financiar, por rezultatet nuk janë ato që meriton një klub kaq i lavdishëm.

Ishte përballja numër 133 mes këtyre dy rivalëve të egër, por sfida kishte humbur shumë nga vlera e vet për faktin se PSV ishte i shkëputur ndjeshëm dhe fitorja e Ajaksit zor se ndryshonte ndonjë gjë.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.