Vlerësim tjetër për mbrojtësin shqiptar, Berat Gjimshiti dhe Zlatan Ibrahimoviç tek më të mirët në Europë

Berat Gjimshiti po vazhdon që të bëjë paraqitje të nivelit më të lartë te Atalanta dhe pa e ndalur kulmin e karrierës së tij. Pas arritjeve në sezonin e shkuar në “Champions League” dhe Seria A, mbrojtësi shqiptar po mban ritmin edhe në këtë sezon të ri.

Futbollisti i Kombëtares rezultoi si “mbreti i ajrit” në Itali pasi ishte njeriu që kishte fituar më tepër duele. Ndërkohë CIES, faqja e cila i kushtohet vetëm statistikave dhe analizave, ka bërë një tjetër vlerësim për futbollistët në 35 kampionatet më të rëndësishme në Europë për paraqitjet e futbollistëve deri në datën 7 dhjetor.

Berat Gjimshiti renditet në vendin e dytë si mbrojtësi më i mirë në Europë pas Gernot Trauner të LASK Linz. Në bazë të kësaj analize është ndikimi që ka lojtari në fazën mbrojtëse dhe më e rëndësishmja, “ashpërsia” e tij, për parandalimin e mundësive të kundërshtarit duke u futur në duele të ashpra.

Atje rezulton se Berat Gjimshiti ka më tepër saktësi duke lënë pas të gjithë të tjerët, përveç Gernot Trauner. Ndërkohë sa i përket sulmuesve, lojtarët që janë më produktiv për të rrezikuar portën kundërshtare janë Zlatan Ibrahimoviç dhe Robert Levandovski. /Sport Ekspres/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online