Supozohej të ishte vetëm një ndeshje futbolli…”Maqedonasit duhet të kenë kujdes, e ardhmja e tyre në BE varet nga ne”

0

Në Shkup mbrëmë, para më shumë se 20 mijë tifozëve, u luajt ndeshja e Ligës së Kombeve ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, e cila përfundoi 1-0, por fatkeqësisht për atë ndeshje është shkruar më së paku për shkak të vetë rezultatit dhe ngjarjeve në futboll.

Ndeshja nuk pati ndonjë ndikim të rëndësishëm, pasi nga ky grup Gjeorgjia u kualifikua në Ligën B, ndërsa para përfundimit të turit, Gjibraltar ra në Ligën D. Por në Shkup ka plot skena të shëmtuara. Himni i Bullgarisë u prit me fishkëllima në stadium, i gjithë stadiumi po fishkëllente që të mos dëgjohej qartë asnjë pjesë e himnit bullgar.

Përveç kësaj, disa media në Bullgari shkruajnë se futbollistët e tyre gjatë ndeshjes kanë përjetuar ofendime dhe sharje të ndryshme nga tifozët maqedonas. Ish-futbollisti bullgar Stanislav Angelov dinte të provokonte maqedonasit, të cilët shumë shpejt e ndanë deklaratën e tij dhe e konsideruan atë skandaloze dhe të papranueshme.

Në faqen bullgare Sportal.bg, ata përgjigjen me një tekst me titullin: “Zonja dhe zotërinj, maqedonas veriorë, mësoni të respektoni Bullgarinë, e ardhmja juaj varet nga ne”, referuar faktit se Bullgaria po mbante peng e vetme integrimin e Maqedonisë së Veriut, së bashku me të Shqipërisë, për në BE. /Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.