“Por kur ata të shënojnë gol kur nuk respektojnë Fair-Play”, Firat akuzon Kosovën: Edhe një karton të kuq…

0

Nga Klaudio Ndreca

Engin Firat, ish-drejtori i Vllaznisë, ka marrë një rezultat surprizues në ndeshjen e parë të Ligës së Kombeve duke barazuar në shifrat 1-1 me Kosovën. Por trajneri i Moldavisë nuk është aspak i kënaqur pasi kërkoi që të dilte me pikë të plota nga kjo përballja. Menjëherë pas ndeshjes ka akuzuar kundërshtarin se nuk ka treguar fair-play, duke i shënuar golin e barazimit në këtë mënyrë.

Kështu Firat ka shtruar pyetjen për të treguar se gjithmonë në futboll flitet për “Fair-Play” që duhet të respektohet në çdo rast, por nga ana tjetër a ka ndonjë pikë ndëshkuese për ata që nuk e respektojnë? Për të vazhduar më tej, është kërkuar edhe një karton i kuq te dardanët të cilën arbitri nuk e ka akorduar.

“Kishte dy pika të rëndësishme në këtë ndeshje me Kosovën për mua. Së pari, një nga lojtarët e Kosovës duhej të përjashtohej në pjesën e parë për të verdhën e dytë. Nuk e kuptoj pse gjyqtari nuk i tregoi atij të kuqen. Nëse kundërshtarit do t’i mbeteshin 10 lojtarë, rezultati i ndeshjes mund të ishte ndryshe, sidomos që atëherë ne po kryesonim 1-0.

Pika e dytë e rëndësishme për t’u diskutuar në futbollin evropian është fair play, por a ka ndonjë pikë në diskutimin e kësaj nëse nuk ka fair play? Më duket se të gjithë e përdorin këtë term vetëm kur u përshtatet atyre. Ne kishim një lojtar të dëmtuar, topi u largua jashtë dhe Kosova e shfrytëzoi këtë dhe shënoi golin kundër nesh – mbase jo menjëherë, por nga një sulm që nisi prej aty, por kur kishim 10 lojtarë në fushë. Pyes veten: çfarë do të thotë lojë e ndershme? Apo duhet të përdoret kjo fjalë vetëm kur është e përshtatshme?

Do të doja të prekja një problem që diskutova me disa nga kolegët e mi. Kjo është situata jonë: ne jemi një vend i vogël dhe nuk kemi kushte të tilla për të trajnuar lojtarë që do të dëshironim të kishim. Futbollistët nuk janë mjaft të përgatitur fizikisht, ata nuk kanë luajtur futboll për një kohë të gjatë për shkak të Koronavirusit. Në të njëjtën kohë, dy javë më parë të gjithë ne pamë finalen e Ligës së Kampionëve me lojtarë të klasit botëror dhe atyre skuadrave u lejohej nga 5 zëvendësime.

Dhe ne në Ligën e Kombeve mund të bëjmë vetëm 3 ndryshime. Nuk e kuptoj pse nuk mund të lejohet më shumë, sepse unë doja të ndryshoja taktikë dhe të ndryshoja diçka në lojën e ekipit. Të tre, të cilët i zëvendësova dje, u larguan nga fusha për shkak të dëmtimeve. Kjo është arsyeja pse unë shtroj pyetjen pse, për hir të cilësisë së lojës dhe shëndetit të lojtarëve, nuk u lejua të kryheshin 5 zëvendësime? Nuk e kuptoj atë. Kjo është ajo që unë mendoj për ndeshjen me Kosovën”, u shpreh Firat. /Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.