Po përgatisnin sulme terroriste për sfidën Shqipëri-Izrael, shpallen fajtorë dy persona

0

 

Ngjarja e ndodhur vjet, ku sfida u luajt në “Elbasan Arena”. Policia kosovare arrestoi 19 persona, por vetëm dy kanë pranuar. Iu gjet edhe eksploziv në shtëpi

Sipas asaj që ka raporton prestigjiozja “Reuters”, dy persona nga Kosova janë deklaruar fajtorë të mërkurën me akuzën se kishin planifikuar sulme terroriste për ndeshjen e vlefshme për eliminatoret e Kupës së Botës 2018, në “Elbasan Arena”, për sfidën Shqipëri-Izrael, vitin e shkuar. Policia e Kosovës ka arrestuar plot 19 persona në nëntor të vitit 2016 me akuzën se kishin lidhje me grupin militant të Shtetit Islamik dhe ka planifikuar sulme në

Kosovë dhe pranë Shqipërisë. Nëntë nga ata u akuzuan. Prokurori i shtetit ka thënë se disa prej tyre ishin në kontakt për Lavdrim Muhaxherin, që është autodeklaruar si “komandanti i shqiptarëve në Siri dhe Irak”, që ka urdhëruar ata që të sulmojnë. Policia ka thënë se Muhaxheri është vrarë në qershor të këtij viti. “Deklarohem fajtor”, ka thënë Kenan Plakaj në sallën e gjyqit. Akuzohet se kishte eksplozivë dhe policia, në një kontroll në shtëpinë e tij, ka deklaruar akuzën. Edhe i akuzuari tjetër, Besart Peçi, u deklarua fajtor. Fjalitë nuk u anonçuan.

Një tjetër i akuzuar përpara procesit , mbante në shtëpi, në kantinë, 283 gramë eksploziv të bërë vetë. i njëjti eksploziv është përdorur edhe për sulmet në Paris dhe në Bruksel dhe u gjet në shumë bombardime të bëra në Europë në vitin 2007.

Nuk ka pasur sulme militante në Kosovë, popullata e të cilës, pjesa më e madhe, është e besimit muslyman. Por, të paktën 200 persona janë të burgosur apo hetuar për shkelje të lidhura me Shtetin Islamik, dhe një total prej 300 kosovarësh kanë shkuar në Siri për të luftuar për Shtetin Islamik. Më shumë se 70 kanë mbetur të vrarë. Kosova ka miratuar një ligj që kushdo që kapet duke i shërbyer ISIS, dënohet me të paktën 15 vjet heqje lirie.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.