Nations League/ Short spektakolar, Gjermania kundër Francës e Holandës

0

Është hedhur shorti edhe për Ligën A në Nations League, aty ku bëjnë pjesë 12 kombëtaret më të mira në Europë.

Gjermania do të ndeshet me Francën e Holandën, në grupin 1.

Belgjika me Zvicrën e Islandën, në grupin 2.

Portugalia do të përballet me Italinë dhe Poloninë në grupin 3.

Spanja do të ndeshet me Anglinë dhe Kroacinë në grupin 4.

Fitueset e secilit grup shkojnë në gjysmëfinale, fituesi i Ligës A fiton Nations League dhe shkon në Europian. Nëse fituesi ka shkuar në Europian edhe nëpërmjet kualifikueseve të Europianit, atëherë finalisti humbës i Nations League shkon në Europian e kështu me radhë, derisa të dalë një kombëtare që nuk ka shkuar në Europian nëpërmjet kualifikueseve.

Ndërkaq, në Ligën B marrin pjesë kombëtaret e renditura poshtë 12 kombëtareve të para në UEFA. Shorti:

Grupi 1: Republika Çeke, Ukraina, Sllovakia.

Grupi 2: Turqia, Suedia, Rusia.

Grupi 3: Irlanda e Veriut, Bosnje-Hercegovina, Austria.

Grupi 4: Danimarka, Irlanda, Uellsi.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.