Kombëtarja e të amputuarve përgatitet për Ligën e Kombeve. Kapiteni Çela rrëfen emocionet e ëndrrës kuqezi

0

Kombëtarja shqiptare e të amputuarve po përgatitet me seriozitet maksimal për pjesëmarrjen në turneun ndërkombëtar të Ligës së Kombeve, që do organizohet nga Federata Europiane e Futbollit për të Amputuar në bashkëpunim me UEFA-n në Skoci në datat 27-29 tetor.

Kombëtarja më e veçantë kuqezi ka zhvilluar këtë fundjavë një ndeshje përgatitore në fushën e Shtëpisë së Futbollit, ku morën pjesë të gjithë lojtarët, teksa FSHF ka dhënë mbështetjen maksimale, që skuadrës t’i krijohen të gjitha kushtet në çdo aspekt për t’u përgatitur sa më mirë për këtë pjesëmarrje historike.

Kombëtarja shqiptare garon në Divizionin D të Ligës së Kombeve të Futbollit për Amputuar së bashku me Kosovën, Azerbajxhanin, Holandën dhe Skocinë, kurse ndeshjet do të luhen në qendrën sportive Dalgety Bay, Fife, Skoci.

Kapiteni i Kombëtares, Julian Çela, njëkohësisht edhe themeluesi i kësaj skuadre, është shfaqur i emocionuar për të gjithë këtë rrugëtim, teksa e cilëson futbollin si një terapi të mirë dhe një mundësi unike për të përfaqësuar Shqipërinë dhe ngjyrat kuqezi në kompeticione ndërkombëtare për të amputuar.

“Është një emocion shumë i bukur dhe në fillim djemtë nuk e besonin kur unë e mblodha dhe e themelova këtë ekip. Pak a shumë vinin, por thonin ‘shiko, se nuk luhet futboll me një këmbë’, por dalëngadalë ata e kuptuan se, po, jetës i rikthehesh dhe një herë. Dhe futbolli është terapi që njeriun e nxjerr jashtë atyre mureve të izolimit ku ishin këto djem dhe kështu u bëmë pjesë e shoqërisë.

Nga viti 2019 e deri më sot, ne stërvitemi rregullisht çdo javë, është e vështirë sigurisht, ndonëse FSHF na ka mbështetur në kompeticionet ashtu si edhe në këtë turne që do të marrim pjesë, Nations League. Gjithsesi, është bukur të ndihmosh një person që është si ti, t’i gjendesh atij, t’i japësh një dorë dhe t’i thuash jeta është e bukur. Zoti e krijoi jetën e njeriut, që njeriu ta gëzojë atë. Edhe pse gjërat ndodhin, ne nuk i ndryshojmë dot dhe këta djem pastaj, mosbesues në fillim, ja ku janë sot duke përfaqësuar ngjyrat kuqezi”, – thotë Julian Çela për Fshf.org.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online