“Kam folur me dikë, një shqiptar do drejtojë Kombëtaren”! Dobi ia thotë të gjitha në Poloni: Nuk jam tradhtar…

0

Enkeleid Dobi ka bërë një rrëfim të gjatë në mediat polake për të treguar Kombëtaren e Shqipërisë. Ish-sulmuesi i Teutës është nënshtetas polak dhe i lindur në Shqipëri, ndërsa lidhja me vendin e huaj vjen nga fakti pasi edhe gruaja e tij është polake. Aktualisht drejton ekipin e Vidjzu Lox, ndërsa në intervistën e fundit ka zbërthyer gjithë Kombëtaren tonë përpara ndeshjeve të kualifikueseve në Botëror.

Lidhja me Poloninë? Kam takuar gruan time në Poloni, unë kam një familje këtu. Unë njoh gjashtë gjuhë, mund të kisha jetuar në Francë, Itali apo diku tjetër, por zgjodha Poloninë sepse këtu ndihemi mirë. Familja ime është e lumtur. Unë jam i lidhur me Poloninë dhe ndihem polak.

Shorti i lë Poloninë dhe Shqipërinë në një grup? Isha shumë i lumtur. Sikur të kthehej normaliteti. Nëse ka tifozë në stadiumin në Shqipëri, do të jetë një ndeshje shumë interesante. Tifozët janë lojtari i dymbëdhjetë i Shqipërisë, ata krijojnë një atmosferë të mahnitshme dhe japin shumë mbështetje. Shqipëria do të përballet me një detyrë të vështirë në këtë grup, ajo mund të luftojë për vendin e 2-të. Anglezët janë të preferuarit. Polakët duan të luftojnë Anglinë, dhe ne duam të luftojmë Poloninë. Në Shqipëri, ne e kuptojmë që Polonia ka lojtarë të shkëlqyeshëm dhe një përfaqësim të mirë.

Si është Shqipëria? Shqipëria është në ndërtim e sipër. Ajo ka performuar mirë në disa ndeshje të Ligës së Kombeve, por diçka po mungon. Ekipet ballkanike kanë një cilësi individuale, por jo gjithmonë janë një në dhomën e zhveshjes. Kjo vlen edhe për Shqipërinë. Disa nga anëtarët e ekipit kanë lindur jashtë vendit dhe në ekipin kombëtar ndajnë veshjet me ata që kanë lindur në Shqipëri. Është e vështirë për tu kuptuar. Kur kishte një unitet në ekip, ne fituam në një ndeshje miqësore me Francën, e cila më vonë fitoi kampionatin botëror.

Tani nuk ka unitet? Ky nuk është vetëm një problem me ekipin kombëtar të Shqipërisë. Kjo vlen për çdo ekip kombëtar dhe çdo klub. Të gjithë duhet të shkojnë në të njëjtin drejtim. Kjo është sfida më e madhe për çdo trajner. Shqipëria ka një menaxher shumë të mirë dhe me përvojë. Edoardo Reja ka një ide për një ekip dhe është besnik i sistemit të tij të lojës. Më duhet kohë për të rindërtuar përfaqësimin. Është shumë herët për ta kërkuar atë përgjegjës. Ju nuk do të gjeni një trajner që të ketë një recetë për sukses në futboll. Bëhet fjalë për punë të vështirë, durim, përkushtim, vetëbesim dhe shpresë. Sot një trajner duhet të jetë më shumë një psikolog sesa një trajner.

Pse iku Panuci? Nga informacioni im, Panucci nuk ka gjetur një gjuhë të përbashkët me ekipin. Ndonjëherë, si trajner, duhet të zgjidhni: a doni të jeni yll apo ekipi është yll. Si trajner, gjithmonë kam dashur që ekipi të jetë ylli më i madh. Individët fitojnë ndeshje, ekipi fiton kampionatin.

Vetëm trajner italianë, do të ketë trajnerë shqiptarë për Kombëtaren kuqezi? Ka plane që skuadra të merret nga një shqiptar. Kohët e fundit, madje kam biseduar me dikë për këtë, por nuk mund të them me kë. Unë mendoj se pas mandatit të Eduardo Reja do të jetë koha që një trajner me përvojë nga Shqipëria të marrë ekipin. Për shembull, dikush si Besnik Hasi. Ai është një trajner me përvojë të gjerë në Evropë, ai ka punuar në Poloni dhe Belgjikë.

A mund ta merrni ju Kombëtaren, e ëndërroni? Unë nuk jam duke ëndërruar, ky është qëllimi im. Për dy, pesë ose dhjetë vjet unë do të punoj në këtë rol. Puna me ekipin kombëtar është qëllimi i çdo traineri. Ndoshta Jurgen Klopp gjithashtu dëshiron të jetë menaxher i ekipit kombëtar gjerman. Ka pengesa çdo ditë, thjesht duhet t’i kapërceni ato. Më pëlqejnë sfidat. Nëse do ta dinim se çfarë do të ndodhte nesër, brenda një muaji apo një viti, jeta do të ishte e pakuptimtë. Bukuria e jetës është se ju nuk e dini se çfarë do të ndodhë. Nuk e fsheh që edhe unë dua të jem trajner i kombëtares polake.

Cili është problemi më i madh me futbollin në Shqipëri? Infrastruktura dhe ligji i sportit, i cili nuk është specifikuar plotësisht. Këta faktorë pengojnë zhvillimin. Ka plane për të ndërtuar një stadium të ri në çdo qytet. Por nuk është e lehtë sepse Shqipëria ka probleme financiare. Coronavirus gjithashtu ka lënë gjurmët e tij. Po përparon ngadalë, por herë pas here ndërtohet një stadium i ri. Arena Kombëtare, ku Kombëtarja luan lojërat e saj, është një nga stadiumet më të bukura në Evropë.

Cili është niveli i ligës në Shqipëri? Dhjetë skuadra luajnë në elitë. Pesë të parat mund të luftojnë për mesin e tabelës në kampionatin polak, dhe pesë të dytat do të luftonin për mbijetesë ose në ligën e parë të Polonisë. Niveli i lojës është mesatar, por njerëzit në Shqipëri e duan futbollin. Ata flasin për të kudo. Federata e Shqipërisë i kushton vëmendje trajnimit të trajnerëve. Ai ka një marrëveshje bashkëpunimi me shkollën e trajnerëve Coverciano, ku trajnerët italianë japin leksione. Këto veprime synojnë të rrisin nivelin e futbollit në Shqipëri. Kjo falë presidentit të federatës shqiptare, Armando Duka, i cili dëshiron t’u japë trajnerëve shqiptarë mjetet më të mira të të mësuarit.

Kë do të mbështetësh, Poloninë apo Shqipërinë? Le të fitojë më i miri, por unë do ta mbështes Shqipërinë sepse ai është Hirushja. Së dyti: mish e gjak, unë jam shqiptar. Unë kam lindur atje dhe nuk mund ta harroj. Nëse do të thosha se do ta mbështesja Poloninë, do të isha tradhtar. Do të ketë një atmosferë të këndshme në familjen time gjatë këtyre ndeshjeve. Djali e ka lëkurën time. Vajza e vogël… Unë do të rrënjosem për Shqipërinë, gruan e Polonisë. Dhe lërini fëmijët të zgjedhin. /Elio Hajdari-Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.