“Jemi njësoj si Serbia dhe Kroacia”, Dobi skanon Shqipërinë në Poloni: Ne po llogarisim kualifikimin me këtë grup

Polonia, Çekia, Ishujt Faroe dhe Moldavia janë kundërshtarët e Shqipërisë në kualifikueset e Kampionatit Europian. Tashmë mediat dhe opinioni sportiv kanë nisur të bëjnë llogaritë dhe parashikimet e tyre. “Sport.pl” ka intervistuar trajnerin e Kukësit për të mësuar mendimin e tij rreth grupit E, por edhe për të marrë më shumë informacion për Kombëtaren shqiptare. Enkeleid Dobi tregon se për momëntin Shqipëria ka brezin më të talentuar në histori, por problemi qendron në faktin se ende nuk ka ekip. Një situatë që sipas tij e kanë përjetuar shpesh edhe Serbia me Kroacinë.

“Humori në Shqipëri është relativisht pozitiv, kishte skuadra vërtet të mira në vazon e parë. Mund të them se Polonia është më e dobëta, por nuk do ta them këtë. Pse? Sepse kufijtë në futboll tashmë janë zbehur. Tani, detajet vendosin shpesh në fushë. Gjërat e vogla dhe në të njëjtën kohë kokëfortësia dhe qëndrueshmëria në veprim, të cilat bëjnë edhe diferencën.

Ne mund të luajmë futboll. Kemi lojtarë të mirë. Dyshoj edhe për brezin më të talentuar në histori. Armando Broja luan për Chelsea-n, Marash Kumbulla për Romën, Kristjan Asllani për Interin. Nuk e di nëse kemi një ekip të mirë. Dyshoj pak. Por ky është një problem që prek jo vetëm Shqipërinë, por edhe Ballkanin në përgjithësi. Serbia dhe Kroacia kanë pasur gjithmonë lojtarë të talentuar, por jo gjithmonë këta lojtarë e përbënin ekipin. Dhe më duket se edhe ne jemi në këtë pikë tani. Se diçka brenda nesh ende nuk po luan“, ka thënë trajneri i Kukësit.

Më tej biseda zhvendoset te përballjet e një viti më parë mes Polonisë dhe Shqipërisë. Gazetari polak i vë në dukje faktin se kuqezinjtë treguan se mund të luanin futboll dhe bënë paraqitje të mira në fushë. Por ky fakt nuk i bën shumë përshtypje Dobit, pasi në fund është rezultati ai që vlen. Kreu i pankinës kuksiane nxjerr në pah edhe një të metë të Kombëtares shqiptare, që sipas tij luan mirë, por humb përqendrimin në fund dhe bashkë me të humb edhe rezultatin.

“Treguam që mund të luanim mirë në dy ndeshjet me Poloninë? Ne luajtëm mirë, por çfarë pastaj? Pas ndërprerjes së ndeshjes ne nuk arritëm të ngriheshim dhe të çonim në barazim, gjë që ishte e favorshme edhe për ne në atë kohë. Jam i zemëruar sepse pas këtij pushimi nuk kushim të njëjtin inat si më parë, pas pësimit të golit. Sigurisht që nuk e mbështes një sjellje të tillë të tifozëve, por e përsëris: më duket se problemi qëndron diku tjetër. Nuk do të doja të isha shumë i zgjuar këtu tani, sepse nuk jam brenda, por nga jashtë duket se mund të luajmë një pjesë të parë të mirë, një të dytë të bukur, por të humbasim përqendrimin në fund të lojës, dhe kështu humbasim edhe një rezultat të mirë.

Gjashtë vjet më parë, në një turne në Francë, kishim lojtarë më të dobët, por një ekip më të mirë. Sot është e kundërta, por ka ende pak kohë për të bërë diçka për këtë. Në Shqipëri llogarisin të gjithë kualifikimin. Edhe unë Edhe pse ka një favorit për t’u ngjitur në grupin tonë, ai është Polonia. Është edhe Çekia, e cila u tërhoq nga vazoja e dytë, por edhe ne duhet të lu.ftojmë, sepse sot këto diferenca në futboll nuk janë aq të mëdha. Është një lojë kolektive ku gjëja më e rëndësishme është të ndërtojmë një ekip që nuk jemi ende. Dhe këtu është problemi“, ka deklaruar Enkeleid Dobi./Sport Ekspres/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online