Ishte në fillimet e karrierës, legjeda e portugeze ngre në qiell Ronaldon: Na vinte turp, e imitonim fshehurazi

Cristiano Ronaldo është një nga lojtarët më të mirë të historisë së futbollit dhe shifrat e trofetë e ngritur lart prej tij e vërtetojnë më së miri këtë gjë. Por aftësitë e tij dalloheshin që në hapat e para të karrierës, teksa përkushtimi dhe puna e palodhur e kanë shoqëruar në çdo moment të rrugëtimit në sportin më të dashur në botë. Legjenda e Portugalisë, Rui Costa tregon edhe një detaj interesant në lidhje me Ronaldon. Ish-sulmuesi portugez ka thënë së fundi se së bashku me lojtarët e tjerë të kombëtares luzitane e imitonte fshehurazi yllin e Juventusit, edhe pse ky i fundit ishte ende në fillimet e tij. Madje shton se ndihej i turpëruar kur stërvitej me Ronaldon për shkak të asaj çfarë ky i fundit tregonte në fushën e lojës.

“Asnjëherë nuk luaja me Messin, por pata privilegjin ta bëja atë me Cristiano Ronaldon ndërsa ishte duke u rritur në botën e futbollit. Në ekipin kombëtar ai ishte më i ri nga të gjithë, por menjëherë u integrua shumë mirë dhe çdo ditë ai gjithmonë kishte diçka të re për të na treguar. E vërteta është se ne kishim turp t’i provonim në stërvitje dhe e imitonim fshehurazi.

Pastaj në mbrëmje në darkë ai foli vetëm për driblimin, ndërsa ne u përpoqëm të ngulnim këmbë në rëndësinë e punës në ekip. Por në realitet, kur ai nuk ishte rreth, të gjithë thamë se ai përfundimisht do të fitojë Topin e Artë. Ishte e qartë nga mënyra e stërvitjes, nga talenti i tij. Nuk kemi dyshime, as unë dhe as lojtarët e tjerë më me përvojë. Ne e dinim se ishim përballë një atleti me një vullnet të jashtëzakonshëm. Ai kishte si kokën ashtu edhe këmbët për të qenë më i miri. Dhe për fat të mirë për të gjithë, shkoi kështu”, është shprehur Rui Costa./Sport Ekspres/