E ndalon ligji i Turqisë! FSHF jep njoftimin për tifozët: Nuk lejohen banerat, megafoni dhe “Autochtonus”

Turqia ka bllokuar përkohësisht në ditën e djeshme edhe biletat për tifozët shqiptarë sa i përket ndeshjes me Shqipërinë. Por pas punës dhe insistimit të FSHF-së, gjithçka u zgjidh dhe biletat dolën sërish në shitje.
Megjithatë organizmi më i lartë i futbollit në Shqipëri, vjen me një njoftim të fundit për tifozët.

Për shkak të një ligji të rreptë që ka Turqia, tifozët nuk mund të marrin me vete në stadium, asgjë tjetër veçse simboleve kombëtare zyrtare. Kështu, nuk do të ketë vend për banera, megafon apo për “Autochtonus”. /Sport Ekspres/

Njoftimi

Federata Shqiptare e Futbollit dëshiron të njoftojë opinionin publik dhe të gjithë tifozët shqiptarë që do të jenë në stadium mbrëmjen e sotme për ndeshjen Turqi-Shqipëri, se përtej gjithë insistimit dhe kërkesave të vazhdueshme ndaj zyrtarëve të ndeshjes, një pjesë e materialeve të tifozëve nuk mund të lejohen në stadium. Turqia ka një ligj sportiv që nuk lejon vendosjen e shumë materialeve në stadium.
Kemi marrë konfirmimin se do të lejohen daullet për çdo grupim, flamurët shqiptar dhe shallet me logon e flamurit Kombëtar. Nuk lejohet asnjë megafon, baner ultrasësh i çdo tifogrupi, baner me imazhe personale, veshje që nuk kanë lidhje direkte me flamurin kuqezi siç mund të jenë ato me imazhin Autochtonus.
Nuk lejohen çantat e krahut dhe të shpinës, të gjithë duhet ti lënë në hotel ose në autobusat më të cilat udhëtojnë, pasi nuk është mundësuar një pike grumbullimi për ruajtjen e tyre. Lajmërojmë tifogrupet e organizuara se nisja për në stadium do të bëhet në orën 18:00, për arsye të kontrollit të rreptë që do të ushtrohet në 3 pikat e kontrollit përpara hyrjes në stadium. Brenda stadiumit do të gjeni pika shitje për freskuese dhe ushqime të shpejta.
Duke ju falenderuar për mbështetjen e pakufishme që jepni gjithmonë ekipit Kombëtar shqiptar, shpresojmë në mirëkuptimin tuaj dhe në mbështetjen tuaj të përhershme

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online