E bujshme/ Tjetër rregull i ri do të ndryshojë futbollin, arbitrat duhet t’i shpjegojnë tifozëve arsyen pse morën vendimet e tyre

0

Gianni Infantino ka miratuar idenë që do të hyjë në fuqi gjatë Kupës së ardhshme të Botës për Klube. Gjatë eventit, gjyqtarët që përdorin VAR do të duhet të shpjegojnë vendimet e tyre për tifozët. Pavarësisht futjes së sistemit VAR, ende ka shumë dyshime për vendimet e arbitrave.

Prandaj, FIFA dëshiron të vendosë një transparencë më të madhe në punën e gjyqtarëve. Ideja revolucionare në këtë drejtim tashmë është miratuar zyrtarisht nga Gianni Infantino. Kreu i selisë së futbollit bëri të ditur se gjatë Botërorit të Klubeve të këtij viti gjyqtarët do t’i shpjegojnë tifozëve vendimet e tyre. Kjo do të zbatohet për situatat ku është përdorur sistemi VAR.

“Shikoni me kujdes Kupën e Botës për Klube. Do të vini re ndryshime të rëndësishme në komunikimin me gjyqtarët që do të shpjegojnë vendimet e VAR. Për herë të parë në histori, gjyqtarët do t’u drejtohen tifozëve direkt në stadiume dhe para televizorëve të tyre. FIFA dëshiron të zhvillojë më tej transparencën e VAR”, tha Infantino. /Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.