Analiza e medias polake/ “Ishte e pamerituar që fituam, ne kemi Lewandowski dhe Shqipëria jo”!

Më poshtë gjeni analizën e medias polake, Newonce, për ndeshjen kundër Shqipërisë

“Ishte një fitore për të cilën Jerzy Brz?czek humbi punën e tij në ekipin kombëtar. Jemi të lumtur, por ishte e pamerituar. Bazuar në faktin se ne kemi Robert Leëandoëski dhe Shqipëria jo. Fitorja me Shqipërinë ka një shans të jetë e rëndësishme vetëm nëse loja në ndeshjet e radhës do të jetë shumë më e mirë. Nëse jo, një fitore e thellë vetëm do të zgjasë përkohësisht agoninë. Në Euro, Polonia nuk ishte aq e keqe sa rezultatet. Me Shqipërinë ishte shumë më keq se rezultati.

Vetëm futbolli mund ta sjellë këtë kthesë. Trajneri, i cili ishte kritikuar prej muajsh se nuk kishte asnjë rezultat, vetëm mundi Andorrën dhe vazhdoi të justifikonte mungesën e fatit, fitoi ndeshjen thellë. Kjo duhet të qetësojë atmosferën rreth tij, sepse thyerja e Shqipërisë tregon se skuadra po shkon diku. Gabim. Ndeshja e parë pas Kampionatit Evropian tregon se gjykimi i ndeshjeve vetëm në aspektin e rezultateve zakonisht nuk të çon askund. Sousa kishte të drejtë që ekipi i tij meritonte më shumë në ndeshjet kundër Sllovakisë, Suedisë dhe Hungarisë. Por ju duhet të jeni të qëndrueshëm dhe të thoni se 4: 1 me Shqipërinë ishte ndoshta paraqitja më e dobët e ekipit të tij kombëtar.

Ideja e mysafirëve për sulme ishte shumë e thjeshtë dhe e përsëritur. Në vend që të përfshiheshin në duele në anët, rivalët e ndërprenë aksionin në qendër, ku në gjysmë hapësira, prej aty luanin topa pingul ose kryq. Një grup që ka linja të përcaktuara qartë, duke luajtur afër njëri-tjetrit. Shqiptarët bënë kërdi me pasime të tilla në kohën e duhur për lojtarët që vrapojnë si të verbër në zonën tonë. Ata shënuan një gol në këtë mënyrë dhe ata mund të bënin një tjetër, por i kritikuari dhe vënë në dyshim Ëojciech Szcz?sny luajti një ndeshje shumë të mirë dhe të sigurt këtë herë. Ai ishte një nga pikat kryesore të ekipit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online